Anasayfa Haberler Genel Haberler Libya’da dört adet Pantsir-S1 hava savunma sistemi Bayraktar TB2 SİHA’lar tarafından imha edildi

Libya’da dört adet Pantsir-S1 hava savunma sistemi Bayraktar TB2 SİHA’lar tarafından imha edildi

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait Baykar Savunma ürünü Bayraktar TB2 SİHA’lar darbeci Hafter güçlerine ait Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini imha etmeye devam ediyor.

20 Mayıs 2020 tarihinde bu saate kadar 3 adedi Tarhuna bölgesinde, 1 adedi de Sirte batısında toplam 4 Pantsir-S1 hava savunma sistemi imha edilmiş oldu. Çeşitli kaynaklar bu sayının artabileceğini belirtiyor.

Darbeci Hafter güçlerine Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sağlanan ve Hafter güçlerinin elindeki bölgelere sevk edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemleri Bayraktar TB2 SİHA’lar tarafından imha edilmeye devam ediliyor.

Bahsi geçen açıklama sabah saatlerinde Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Öfke Volkanı Operasyonu (Burkan AlGhadab) Basın Odası resmi Twitter hesabından yapıldı.

Sabah saatlerinde üç sistemin imha edilmesi sonrasında dördüncü sistemin imha edildiği haberi yine Öfke Volkanı Operasyonu (Burkan AlGhadab) Basın Odası tarafından Twitter’da paylaşıldı.

Açıklamayı Libya Ordusu Sözcüsü Albay Mohamed Gannouno yaptı. Açıklamada, “4 Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi bu sabah imha edildi. 3’ü Tarhuna’da ve 1’i Wishkah bölgesindeydi.” ifadelerine yer verildi.

Trablus ekseninde halihazırda işe yaramayan hava savunmasını yitiren Hafter güçleri, UMH tarafından topçu ve SİHA’lar ile vurulmaya devam ediyor. Birçok kaynak Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ilerleyen günlerde kritik öneme sahip Tarhuna kentini darbeci güçlerden temizlemeye yönelik operasyon başlatacağını belirtiyor.

Tarhuna ve Trablus ekseninde Rus Wagner paralı askerlerinin de bulunduğunu belirtmek isterim.

UMH güçlerine ait Bayraktar TB2 SİHA’nın, Tarhuna bölgesinde imha ettiği Pantsir-S1 hava savunma siteminin videosu

Clash Report tarafından verilen bilgiye göre, Libya’da son 12 saat içerisinde 3 adet, son 48 saat içerisinde ise toplam 6 adet Pantsir-S1 (SA-22) hava savunma sistemi imha edildi.

Son 48 saatte imha edilen Pantsir’lerin arasında Al-Watiya Hava Üssü’nde imha edilen hava savunma sistemleri de mevcut. Ayrıca aktarılan bir başka bilgiye göre imha edilen hava savunma sistemlerinin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından gönderilen yeni sistemler olduğu bilgisi mevcut.

Watya Hava Üssü

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerinin işgalindeki kritik Watya Hava Üssünde kontrolü 18 Mayıs 2020’de tekrar sağlamıştı.

Mitiga Havalimanı’ndan sonraki en önemli askeri hava üssü olarak kabul edilen Watya hava üssü, Ağustos 2014’te Hafter milislerinin eline geçmişti. UMH birlikleri Nisan 2019’da üste kontrolü kısa süreli almış ancak tekrar kaybetmişti.

Watya hava üssü Libya’nın kuzeybatısında yer alan Nuket’ül Hams ilçesinde bulunan askeri hava üssüdür. İkinci Dünya Savaşı yıllarında ABD tarafından yaptırılmıştır. Tunus – Libya sınırının 27 kilometre doğusunda bulunan üs ülkenin batısında oldukça kritik bir noktada.

Watya Hava Üssünün Rus PMC Wagner tarafından belli bir dönem karargah merkezi olarak kullanılmak istendiği ve sonraki süreçte Tunus-Cezayir gibi sınırdaş ülkelerin bu duruma tepki gösterdiği biliniyor.

Al-Watiya Hava Üssünde Bayraktar TB2 tarafından vurularak imha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler Libya’nın batısında ilerleyişini sürdürürken bir yandan Trablus ekseninde yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Watya Hava Üssü’nün kaybedilmesi ile moralman çöken darbeci Halife Hafter’e bağlı LNA güçlerinin Trablus ekseninden de birkaç kilometre çekileceği belirtiliyor.

Mısır kaynaklarınca paylaşılan haberlere göre Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Hükûmetinin Libya’da, darbeci Halife Hafter’e olan desteğini çekmeye hazırlandığı ifade ediliyor.

Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemi

Pantsir S1’de 15 metre-15 kilometre irtifadaki, 1.2-20 kilometre mesafedeki hava hedeflerini imha etme kapasitesine sahip 12 adet 57E6E füzesi ve 2 adet 30 mm A38M uçaksavar topu bulunuyor. Suriye’deki gerçek bir operasyon sırasında, askeri ve endüstriyel tesislerin uçaklara, helikopterlere, hassas mühimmatlara, seyir füzelerine ve İHA’lara karşı hava savunma noktası sağlamak ve hava savunma birimlerine ek koruma sağlamak üzere tasarlanan sistemde son derece düşük aralıklarda kullanılan hassas mühimmatlara karşı neredeyse ‘tamamen’ yetersiz kaldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden evvel, Pantsir-S1 hava savunma sistemi Suriye’deki bir İsrail hava saldırısı sırasında doğrudan hedef alınıp imha edilmişti.

Günümüzde ise Libya’da BAE tarafından fonlanan darbeci Halife Hafter’e bağlı güçler tarafından işletilen Pantsir-S1’ler Bahar Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi SİHA’lar tarafından vurularak imha ediliyor.

İlgili İçerikler

Darbeci Halife Hafter güçlerinden geriye kalanlar, kalmayanlar: Watya Hava Üssü

UMH güçlerinin Bayraktar TB2 SİHA’ları Hafter’in yeni Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini de imha etti

BAE, Libya’daki darbeci Hafter güçlerine Pantsir-S1 sistemleri göndermeye devam ediyor

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Ukrayna medyası: Suriye ve Libya’da en az 23 adet Pantsir-S1 imha edildi

Ukrayna medyası tarafından yapılan haberde Bayraktar TB2’lerin Suriye ve Libya’…