Anasayfa Haberler AFRICOM, iki Rus MiG-29 savaş uçağının Libya’da düştüğünü doğruladı

AFRICOM, iki Rus MiG-29 savaş uçağının Libya’da düştüğünü doğruladı

0

AFRICOM, Rus paralı askerleri tarafından kullanılan iki MiG-29 Fulcrum savaş uçağının Libya’da düştüğünü bildirdi.

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), en az iki MiG-29 Fulcrum savaş uçağının Libya’da düştüğünü bildirdi. Bahse konu MiG-29 Fulcrum savaş uçaklarının, Rus paralı askerleri tarafından kullanıldığının muhtemel olduğu belirtildi.

Washington’da yerleşik bir medya sitesi olan AI-Monitor’un Pentagon muhabiri Jared Szuba, Twitter hesabındaki bir gönderide, jetlerden birinin 28 Haziran’da, diğerinin ise 7 Eylül 2020’de düştüğünü paylaştı. Bu bilgiye, ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) İstihbarat Müdürü Tuğamiral Heidi Berg’den gelen bir açıklamada değinildi.

ABD tarafından görselleri paylaşılan, Libya’ya giden Rus savaş uçakları (Kaynak: AFRICOM)

MiG-29’ları Wagner Paralı Askerleri Kullanıyor 

AI-Monitor muhabiri Szuba, AFRICOM’un, Rus uçaklarının Wagner Grubu’nun paralı askerleri tarafından kullanıldığı yönündeki iddiasını tekrarlayarak bu bilginin arkasından gidiyor. Wagner örgütünün, Rusya hükümetinin askeri istihbarat teşkilatı ile çok yakın bağlantılarının olduğu ve daha çok GRU ile kısaltması ifade edildiği biliniyor.

Rus Askerin Videosu

Libya’da Rus devlet destekli özel askeri taraflara ait olduğu iddia edilen bir MiG-29 savaş uçağı düştüğü ifade edilmişti. NATO adı “Fulcrum” olarak bilinen MiG-29 savaş uçağı, Libya’nın Sirte şehri yakınlarında düşmüştü. Bahse konu savaş uçağı pilotunun, darbeci Hafter’e bağlı Libya Ulusal Hava Kuvvetleri helikopterleri tarafından tahliye edildiği ifade edilmişti.

Sosyal medyada, pilot tarafından çekilmiş ve pilotun, savaş uçağının teknik arıza nedeniyle düşmediğini, düşürüldüğünü söylediği bir video da yayınlanmıştı. Videonun sonunda Mi-24 helikopterinin geldiği görülüyor ve bahsedilen helikopterlerin darbeci Hafter güçlerine ait olduğu ifade ediliyordu.

Bahse konu video, ilk olarak 7 Eylül’de, Fighterbomber isimli bir kullanıcı tarafından, YouTube’da, açıklama yapılmadan yayınlandı. Paylaşılan video hakkında herhangi bir tarih belirtilmemişti. Video ile ilgili hiçbir resmi açıklama bulunmuyordu. Dahası, helikopterlerin, henüz düşürülmüş pilotu kurtarmak için gelip gelmediği veya bir arama ve kurtarma tatbikatının görüntüsü olup olmadığı konusunda da kesin bir sonuca varılmış değil.

Video, Rus yapımı, tek koltuklu bir savaş uçağından fırlatılan öğelerle tutarlı öğeleri gösterse ve pilot, uçağından fırlatıldığından bahsetse de, videoda, uçak enkazı veya dumana dair hiçbir kanıt görünmediği ifade ediliyor.

Aynı içeriğin, daha sonra Instagram’da da paylaşılması üzerine, enkaz veya duman eksikliği, pilotun uçuş kıyafetinin olmaması ve R-855 acil durum radyo sinyali vericisinin, bir savaş görevinde taşınmayacağını iddia eden diğer tutarsızlıklar da göz önünde bulundurularak, bir arama kurtarma faaliyetini gösterdiği iddia edildi.

View this post on Instagram

​​Мде, современные СМИ – это, конечно, тихий кошмар. Любой материал показывается под тем углом, который им нужен. И если каких-то деталей не хватает для картинки под нужным ракурсом, они, не моргнув глазом, выдумывают их на ходу и приписывают. Об объективности и непредвзятости речи не идёт. Но я даже представить себе не мог, что современные СМИ могут так сильно и так тупо ссать в глаза своим читателям с нулём ответственности за свои слова. Хотелось бы тут пошутить и потроллить самых упоротых, но их оказалось так много, что смысл теряется да и не дойдёт до адресата. Я всё ждал, когда уже какая-нибудь запрещённая в России организация возьмёт уже на себя ответственность за пару сбитых накануне Ту-160 российских ВКС, но первой ответственность взяла на себя только разрешённая Lenta.ru (блэт, получается, потроллил, да?) 😄 Никого не смутило ни отсутствие дыма от лежащего в 200 метрах самолёта (если самолёт не падает в воду, глубокий снег, или болото – горит и дымит он примерно сутки), ни образцово подготовленное место приземления, ни отсутствие оружия, ни отсутствие разгрузки, да и вообще отсутствие лётного комбеза у лётчика. Ну начнём по порядку. Я уже много писал про катапультирования, про НАЗы и спасания, в том числе в условиях боевых действий. Катапультирование в мирной жизни и в условиях боевых действий отличается как небо и земля. Действия совершенно разные. И любой военлёт любой страны все эти действия знает назубок. Я их уже тоже неоднократно описывал. Самых основных и главных отличий несколько. Первое отличие – аварийная радиостанция Р-855 (любой модификации) в боевом вылете отключена и находится на лётчике в разгрузке. Чаще всего она даже не берётся с собой на боевой вылет. Включается для связи при визуальном контакте с вертолётом ПСС. Ибо аварийная частота маяка международная и прекрасно известна любому. А уж запеленговать её сможет любой школьник из радиокружка, а уж современные бармалеи… Второе отличие. При катапультировании в бою самым первым делом лётчик бежит от места приземления и точки падения самолёта как можно дальше и как можно быстрее, предварительно спрятав ЗШ, парашют и подвесную. (продолжение в комментариях) ⬇️⬇️⬇️

A post shared by Ivan Ivanov (@fighter_bomber_) on

İlgili Olarak

AFRICOM: “Rusya Libya’ya en az 14 uçak daha gönderdi”

MiG-29 savaş uçağı Libya’da UMH güçleri tarafından ‘düşürüldü’

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…