Anasayfa Haberler Genel Haberler AFRICOM: “Rusya Libya’ya en az 14 uçak daha gönderdi”

AFRICOM: “Rusya Libya’ya en az 14 uçak daha gönderdi”

0

Birleşik Devletler Afrika Komutanlığı (AFRICOM)  yaptığı açıklamada Rusya’nın Libya’ya uçak sevk ederek Hafter’e hava gücü sağladığı iddiasında bulundu. Yapılan açıklamada uçakların üzerinde bulunan ulusal işaretlerin Suriye’de kaldırıldığını ve uçakların ayırt edici işaretler olmadan Libya’ya ulaştırıldığı belirtildi.

Mayıs ayında Rus Mig-29 ve Su-24 uçakları Rusya’dan ayrıldı. O zamanlarda ayrılan tüm uçaklarda Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’nin işaretleri bulunmaktaydı.  Suriye’deki Khmeimin Hava Üssü’ne intikten sonra, MiG 29’lar yeniden boyandı ve üzerinde ulusal işaretler olmadan tekrar ortaya çıktı. Uçaklar Rus pilotları tarafından uçuruldu. Bu esnada Suriye’de konuşlu Rus jetleri bu uçaklara eşlik etti. Uçaklar Doğu Libya’da Tobruk yakınlarına yakıt ikmali için indi. Daha sonra işaretlenmemiş en az 14 Rus uçağı Libya’daki Al Jufra Hava Üssü’ne teslim edildi.

Resim

Birleşik Devletler Afrika Komutanlığı dün yaptığı açıklamada Rusya’nın Hafter güçlerine uçak teslim ettiğini fotoğraflarla birlikte basına bildirdi.

ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Gençler gelecekleri için “ASELSAN” dedi

ASELSAN Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), 0,33’lük yüzdelik dilimden öğrenci aldı. …