Anasayfa Haberler AFRICOM: Libya’da ‘düşen’ S/İHA’lar Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile vuruldu

AFRICOM: Libya’da ‘düşen’ S/İHA’lar Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile vuruldu

0

AFRICOM, 2019’da, Libya’da düşürülen İtalya’ya ait Predator İHA ve ABD’ye ait Reaper SİHA’nın Pantsir-S1 hava savunma sistemi tarafından vurulduğunu doğruladı. ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan açıklamaya göre, Kasım 2019’da, Libya’nın Trablus şehrinde düşürülen insansız hava araçları (İHA), Pantsir-S1 hava savunma sistemi tarafından vuruldu. Bahse konu İHA’ların, İtalya’ya ait bir Predator İHA ve ABD’ye ait, en az bir adet Reaper SİHA olduğu ifade edildi.

İtalya Hava Kuvvetleri MQ-1 Predator İHA

AFRICOM İstihbarat Müdürü Tuğamiral Heidi Berg, açıklamalarında, AFRICOM’un, Rusya’nın S-300 veya S-400 gibi uzun menzilli hava savunma sistemlerini Libya’ya yerleştirdiği bilgilerini değerlendirmediğini ifade etti. Ancak, taşınabilir Rus Pantsir-S1 (SA-22) hava savunma sisteminin, 2019 yılında, bir İtalyan İHA’sını ve en az bir ABD Reaper SİHA’sını düşürdüğünü doğruladı.

Pantsir-S1 HSS

Kasım 2019’da Yapılan Açıklamalar

İtalya, 20 Kasım 2019’da, Predator tipi bir İHA’nın Libya’da düştüğünü açıkladıktan olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Aynı şekilde, İtalya’dan sonra 21 Kasım’da ABD/AFRICOM’a ait İHA’nın da Libya’da kaybolduğu açıklanmıştı.

Yapılan açıklamalar sonrasında, darbeci Hafter güçlerine bağlı bir yetkili, Türkiye’ye ait olduğunu düşündükleri ABD İHA’sını yanlışlıkla vurduklarını açıklamıştı. Yetkili, yaşanan olaydan sonra ABD’den özür dilendiğini ve gelecekte benzer olaylar yaşanmaması için Trablus ve çevresindeki bölgelerde ABD operasyonlarının koordine edileceğini aktarmıştı.

‘Düşürülen’ İki MiG-29

Üst düzey bir ABD askeri yetkilisinin 11 Eylül 2020’de yaptığı açıklamada, darbeci Hafter tarafından kullanılan Rus uçakları, 2020 yılının başlarında Libya’da konuşlandırıldığından beri, bahse konu uçakların ikisinin düştüğünü söyledi.

AFRICOM, ilk olarak Mayıs ayında Libya’ya konuşlandırıldığı bildirilen, bir düzineden fazla Rus uçağına, Wagner grubuna mensup paralı askerlerin pilotluk yaptığını düşünüyor. AFRICOM İstihbarat Müdürü Tuğamiral Heidi Berg, düşürülen iki MiG-29’un, mekanik arızaya uğrayıp uğramadığı veya pilot hatası nedeniyle düşüp düşmediği konusunun henüz netleşmediğini ifade etti.

“Eğitim için orada değiller”

ABD, Mayıs 2020’de, MiG-29 ve Su-24 savaş uçaklarının Libya’da konuşlandırıldığını gösteren uydu görüntülerini yayınlamıştı. Bu sayede, Kremlin’in, Birleşmiş Milletler destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı verdiği mücadelede, darbeci Hafter adına “teraziyi değiştirmeye” çalıştığı endişesini artırdı.

AFRICOM, savaş uçaklarının Rusya’dan Suriye’ye götürüldüğünü ve burada Libya’ya devam etmeden önce yeniden boyandıklarını ifade etti.

Bu savaşçılar savaş faaliyetine giriyor. Onların kara saldırıları yaptığını gördük ” diyen İstihbarat Müdürü Berg, “Libya Ulusal Ordusunu eğitmek için orada değiller.” ifadelerinde bulundu.  “İki kazaya atıfta bulunarak, “Bu konuda o kadar iyi olmadıklarını da biliyoruz.” dedi.

İlgili Olarak

AFRICOM, iki Rus MiG-29 savaş uçağının Libya’da düştüğünü doğruladı

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…