Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

0

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve Alman savunma tedarik ajansı BAAINBw  arasında Almanya ve Fransa adına sözleşme imzalandı.

Fransız-Alman ortak savunma projesi olan MGCS programı Alman liderliği altında uygulanacak. Program, 2035’ten itibaren Bundeswehr’in Leopard 2 ve Fransız Ordusu Leclerc tankları üzerinden yeni bir tank üretmeyi amaçlamaktadır.

16 Ekim 2019’da Toulouse’daki Fransız-Alman Bakanlar Konseyi toplantısında, her iki ülkenin savunma bakanları Florence Parly ve Annegret Kramp-Karrenbauer, MGCS’yi geliştirme taahhütlerini vurguladılar.

MGCS tedarik programı kapsamında Krauss-Maffei Wegmann (KMW), Nexter Systems ve Rheinmetall AG, Aralık 2019’da bir ARGE’yi (ARGE, Arbeitsgemeinschaft / “çalışma grubu”na karşılık gelen Almanca kısaltmadır.) kurdu. Nexter Fransa’yı temsil ederken Rheinmetall ve KMW Almanya’yı temsil ediyor. Alman yasalarına göre ARGE, programın ilk aşamasında tedarik otoritesinin (BAAINBw) sözleşme ortağı olarak hizmet vermektedir.

Çalışmanın amacı, nihai MGCS konseptlerini önceli aşamalarla uyumlu hale getirmek, daha fazla ayrıntıyı analiz etmek ve ortak çok platformlu bir mimari önermek. Bölüm-1’deki çalışma payları %50-%50, Fransa ve Almanya arasında eşit olarak dağıtılacaktır. Mimarlık çalışmalarının ilk aşamasının 18 ay sürmesi bekleniyor.

EMBT hakkında daha fazla bilgi için önceki haberimize göz atabilirsiniz.

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için anlaşma imzalandı

 

 

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hollanda ordusu Bushmaster ZPT’ye elektronik harp kabiliyeti kazandırdı

Bushmaster zırhlı personel taşıyıcı, günümüz harp sahasının ihtiyaçlarından olan elektroni…