Anasayfa Haberler Genel Haberler Alman Ordusunun piyade tüfeği ihalesini C.G. Haenel MK556 kazandı

Alman Ordusunun piyade tüfeği ihalesini C.G. Haenel MK556 kazandı

0
C.G. Haenel GmbH

Almanya, neredeyse 60 yıldan beri iş birliği içinde olduğu Heckler&Koch silah firması yerine, C.G. Haenel GmbH’i seçtiğini duyurdu.

Almanya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) neredeyse 60 yıldır süregelen Alman silah üreticisi Heckler&Koch şirketiyle olan iş birliğinin ardından, ‘Saldırı Tüfeği’ ihalesinde C.G. Haenel GmbH şirketini yeni tedarikçisi olarak seçtiğini resmî olarak açıkladı. C.G. Haenel, Tawazun Holding (Birleşik Arap Emirlikleri) bünyesindeki Merkel Group’un bir parçasıdır.

Kaynakların resmî olmayan ilk açıklamalarında, ihaleyi kazanan şirketin C.G. Haenel GmbH olduğu bildirilmişti. Ancak, Bundeswehr ve Haenel resmî açıklamalarda bulunmamıştı. Bunun üstüne, her ne kadar Haenel RS9 (G29) keskin nişancı tüfeği Alman Donanması’na tedarik edilmiş olsa da bu ihalede Haenel zayıf halka olarak görülmüştü. Bahse konu olayla ilgili, “Alman Ordusu’nun seçim sonucu ne olursa olsun, önümüzdeki on yıllar boyunca büyük önem taşıyacağını biliyoruz.” yorumu yapılmıştı.

Son yayımlanan basın bülteniyle, C.G. Haenel GmbH şirketinin ihaleyi kazandığını bildiren resmî açıklama geldi. Bu karar ile birlikte Alman Donanması, Heckler&Koch G36 piyade tüfeğini C.G. Haenel MK556 tüfeği ile değiştirmiş oldu.

İhale teklifinde, C.G. Haenel GmbH şirketi MK556 (üstte) ve Heckler&Kock şirketi ise HK433 (altta) piyade tüfeklerini sundu.

Bundeswehr Basın Bülteni

Almanya Federal Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasının resmî olmayan çevirisi;

Berlin, 15 Eylül 2020

Saldırı Tüfeği Tedarik Usullerinde İhale Kazananı

Saldırı Tüfeği tedarik usulleri ile ileriye doğru bir başka büyük adım attı. Koblenz’deki satın alma ofisi tarafından tekliflerin değerlendirilmesinin ardından, CG Haenel GmbH şirketi ihalenin kazananı oldu.

14 Mayıs 2020’de, Saldırı Tüfeği Sistemi tedarik usullerinde geriye kalan teklif sahiplerinin En İyi ve Son Teklif (BAFO) sunmaları istendi. Tekliflerin verilmesi 15 Haziran 2020’de sona ermiştir. Teklif sahiplerinden alınan BAFO’lar idare tarafından değerlendirilmiştir.

Bu değerlendirmeler neticesinde, C.G. Haenel GmbH şirketi ihalenin kazananı oldu. Değerlendirmelerin sonucu henüz yasal olarak etkili değil. Hukuki başvuru başarısız teklif sahiplerine her zaman açıktır.

Sicil kararı ayrıca 25 milyon avroluk tasarı bağlamında meclis onayına tabidir.

almanya
Bundeswehr basın bülteni

İlgili Olarak

Heckler & Koch’un silahlarında kalite sorunları yaşanmaya devam ediyor

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…