Anasayfa Haberler Rus Ordusunun tatbikatında T-90A tankı ‘yanlışlıkla’ ATGM ile vuruldu

Rus Ordusunun tatbikatında T-90A tankı ‘yanlışlıkla’ ATGM ile vuruldu

0

Rus Ordusunun bir T-90A ana muharebe tankı Astrakhan bölgesinde bir askeri tatbikat sırasında yanlışlıkla bir anti-tank füzesi tarafından vuruldu.

Rus Silahlı Kuvvetlerine ait bir T-90A tankının askeri bir tatbikat esnasında vurularak ağır hasar gördüğü olay, Rus askeri yayını Topwar.ru tarafından aktarıldı. Defence Blog’a göre, Astrakhan bölgesindeki askeri tatbikatlar sırasında Rus Ordusu, 9M113M Konkurs anti-tank füze sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli silah sistemleri ile birlikte tanksavar füze sistemlerini kullandı. Kaynağa göre, BMP-2 zırhlı muharebe aracından fırlatılan bu füzelerden biri, tatbikat sırasında yanlışlıkla bir T-90A tankını hedef alarak bir mürettebatın yaralanmasına sebep oldu.

Bir diğer sosyal medya hesabı üzerinden aktarılan bilgiye göre ise BMP-2 veya BMP-3 zırhlı muharebe aracından ateşlenen Konkrus-M ATGM ile T-90A AMT kulesinin yan tarafından isabet aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı olay hakkında henüz yorum yapmadı. Şimdiye kadar olaya neyin neden olduğu tam olarak belli değil, ancak Rus askerleri hasarlı T-90A tankıyla ilgili olarak “Telegramda” çok sayıda fotoğraf yayınlayarak başarılarından “övünmek” istedi.

Rus T-80BVM tanklarının 125mm’lik topundan ateşlenen lazer güdümlü 9M119 mühimmatı hedefi ıskalamıştı

Rus T-80BVM ana muharebe tankları, Moskova dışındaki Alabino tatbikat sahasındaki, Army-2020 Uluslararası Askeri ve Teknik Fuarındaki gösteriler sırasında hedefleri vuramadı. Başlangıçta, yükseltilmiş T-80BVM tanklarının 2700 metreye kadar mesafedeki hedefleri imha etmesi bekleniyordu. Ancak, bazı sorunların oluştuğu ve tankların 125mm’lik topundan ateşlenen lazer güdümlü 9M119 mühimmatlarının hedefleri vuramadığı açıklandı. Dahası, tank mürettebatının ilk görev listesini doğru anlamadığı ve hedefleri ıskaladıkları belirtildi.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…