Anasayfa Haberler Alman Ordusunun yeni tank taburu ilk Leopard 2A6 tanklarını teslim aldı

Alman Ordusunun yeni tank taburu ilk Leopard 2A6 tanklarını teslim aldı

0

Alman Ordusunun yeni panzer taburu ilk Leopard 2A6 tanklarını teslim aldı

Alman Ordusu web sitesinde, Bundeswehr’in yeni kurulan Zırhlı Birlikler Taburunun (Panzerbataillon 363) alması planlanan 44 adet Leopard 2A6 ana muharebe tankının ilk 4 adetini aldığını duyurdu. Tanklara Büffel (Buffalo) zırhlı kurtarma aracınında  eşlik ettiği görülmektedir.

İlk dört tankı yöneten Birliğin komutanı Albay Pascal’a göre, Baden-Württemberg’deki Hardheim tabur üssüne gelen ilk Leopard 2A6 tankları, ilkbaharda Bergen eğitim alanında planlanan ilk canlı atış tatbikatı ile eğitim için kullanılacak. Zırhlı Birlikler Taburunun (Panzerbataillon 363), geçtiğimiz 2019 Kasım ayında oluşturulacağı duyurusunun ardından 2020 Nisan ayında faaliyete başladığı açıklanmıştı. Hardheim, yeniden etkinleştirilen ilk Bundeswehr üssüdür. 2011 yılı ekim ayında Zırhlı Uçaksavar Taburu (Panzerflakbataillon 12) son Gepard (Cheetah) paletli kundağı motorlu uçaksavar silahının o yıl ayrılmasının ardından kapatılmıştı. Panzerbataillon 363 taburu, 10. Panzer Tümeninin 4 tugayından biri olan Zırhlı Piyade Tugayına (Panzergrenadier 37) atanacak. Tugayın ikinci panzer taburu olacaktır.

Leopard 2A6 tankı

Leopard 2 Ana Muharebe Tankı

Leopard 2 ana muharebe tankı, Krauss-Maffei Wegmann (KMW) firması tarafından Leopard l tankı temel alınarak geliştirilmiştir.  Leopard 2A6 ana muharebe tankı, Leopard 2A5 tankının daha da geliştirilmiş halidir. Leopard 2A6 ve varyantları şu anda Almanya, Kanada, Finlandiya, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve Türkiye(2A4) orduları için hizmet vermektedir. Leopard 2A6, yeni nesil kompozit zırh ile korunmaktadır ve harici modüler zırha sahiptir. Ayrıca, patlayıcı reaktif zırh blokları dahil olmak üzere ilave zırh takılabilir. Leopard 2A6 tankı, Leopard 2A5 tankında kullanılan L44 topunun daha uzun versiyonu olan Rheinmetall 120 mm / L55 yivsiz topu ile donatılmıştır. Leopard 2A5 tankına kıyasla daha iyi atış hassasiyetine ve daha uzun menzile sahiptir. L55 topu herhangi bir Leopard ll tankına önemli bir değişiklik olmadan takılabileceğini belirtmekte fayda vardır. Bu top manuel olarak doldurulur ve standart NATO mühimmatı ile uyumludur. Daha uzun namlu, cephanenin daha yüksek hızlara ulaşmasını sağlar. Toplam 42 tane mermi taşımaktadır ve bunların 15 tanesi kullanıma hazır, geri kalanı ise gövde önünde depolanmaktadır.

Leopard 2A4 (soldaki), Leopard 2A7+ (sağdaki)

Leopard 2A6 yüksek hassasiyetli atış kontrol sistemi ile yüksek vuruş yeteneğine sahiptir. Araç komutanı, hedefleri aramak için panoramik bir görüş açısını kullanır. Hedef seçildikten sonra, silah otomatik olarak hedefe doğrultulur ve nişancı, nişan alma ve ateş etme sürecini tamamlar. Bu süre zarfında komutan bir sonraki hedefi arar. Bu tür bir etkileşim yöntemi, hedefleri daha hızlı tespit etmeye ve etkileşime geçmeye izin vermektedir.

İkincil silahlar iki adet 7.62 mm makineli tüfek içerir. Bunlardan biri ana silah olan top ile eş eksenli olarak monte edilirken, diğeri kulenin üstüne yerleştirilmiştir. Araçta komutan, nişancı, yükleyici ve sürücü olmak üzere dört kişilik bir ekip bulunuyor. Leopard 2A6 tankı, selefinin motorunu kullanmaktadır. Bu savaş aracı, 1.500 beygir güç üreten MTU MB-873 Ka-501 turbo şarjlı dizel motorunu kullanmaktadır. Araçta, ana motor kapatıldığında tüm sistemlere güç sağlayan yardımcı bir güç ünitesi takılmıştır.

İlgili Olarak

ROKETSAN’ın Leopard 2A4 modernizasyonu için geliştirdiği zırh kiti göründü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…