Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ZAHA’nın kendini düzeltme testi başarıyla tamamlandı

ZAHA’nın kendini düzeltme testi başarıyla tamamlandı

0

Kendini düzeltme testi ile doğrulama faaliyetleri tamamlanan Zırhı Amfibi Hücum Aracı’nın (ZAHA) kalifikasyon testlerine başlanıyor. 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir 17 Eylül 2020 tarihinde resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ” Amfibi deniz piyademizin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirilen ZAHA‘nın mühendislik doğrulama faaliyetlerinde önemli bir aşama olan kendini düzeltme testi başarıyla tamamlandı. ZAHA’lar zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda, içerisinde bulunan mürettebata zarar vermeden ve ilave bir sistem kullanmadan kendini döndürme özelliğine sahip. Bu test ile doğrulama faaliyetleri tamamlandı ve artık kalifikasyon testlerine başlanıyor.” dedi.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı 2022’de Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde olacak

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt tarafından Mayıs 2020’de yapılan açıklamada da ifade edildiği üzere çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG ANADOLU’da kullanılmak üzere yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA  projesinde teslimatlar 2022’de başlayacak.

ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

ABD’den sonra böylesine gelişmiş bir platformu üretebilecek ikinci ülkenin Türkiye olduğunu, ABD’nin AAV7 aracından üstün yönleri olduğunun altını çizen Kurt, ilk prototipin hazır olduğunu açıklamıştı.

İlk Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA’nın deniz testlerinin başarıyla devam ettiğini açıklayan Kurt, 2021 yılında tüm deniz testlerinin tamamlanmasını amaçladıklarını ve takvimi bu yönde ilerlettiklerini söyledi. Deniz testlerinin 2021 yılında tamamlanmasının ardından 2022 yılının başlarında ilk Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA’yı Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim etmeyi planladıklarını da ayrıca ifade etti.

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ARES serisi Radar Elektronik Destek Sistemlerinin üretimi sürüyor

Deniz Kuvvetlerinin radar ve elektronik harpteki imkan ve kabiliyetleri ASELSAN üretimi AR…