Anasayfa Haberler Almanya, NATO harcamalarına %10 destek verecek

Almanya, NATO harcamalarına %10 destek verecek

0

NATO’ya gereğinden az destek verdiği gerekçesiyle ABD tarafından sürekli eleştirilen Almanya, NATO harcamalarının %10’unu karşılayacak.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Berlin’in NATO’ya katkılarını ölçmek için yeni bir ölçüt isterken, ülkenin ittifak gereksinimlerinin %10’unu karşılayabileceğini belirtti.

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü verdiği demeçte, oranın NATO’nun periyodik olarak tablolaştırılan toplam “planlama hedeflerinin” payını yansıtmasını amaçlandığını söyledi. Sözcüye göre, böyle bir matematik, Almanya’nın “nakit, yetenekler ve taahhütler” kategorisindeki katkılarını, gayri safi yurt içi hasılasının yüzde ikisi olan mevcut savunma harcaması hedefinden daha doğru bir şekilde yakalayabilir.

Kramp-Karrenbauer, “Koronavirüs, krizinin beklenen ekonomik artçı şokları ile birlikte yüzde ikilik hedefi baltalıyor. Küresel ekonomiler büyük bir darbe alırken, ulusal ekonomik çıktıya bağlı hedefler, üyelerin ittifak için fiili faydalarını ifade etmek açısından çok değişkendir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Almanya’nın savunma harcamaları, birbirini izleyen büyük artışların ardından 2019 yılında neredeyse 50 milyar dolardı. Bu tutar, gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 1,3’üne denk geliyor ve salgın sonrası ekonomik hasar tam olarak ortaya çıktığında muhtemelen yüzde 1,6’ya ulaşacak.

Almanya’nın resmi NATO hedefine olan uzaklığı yıllardır transatlantik ilişkilerde baş belası olmuştur. İlk olarak Polonya Devlet Başkanı Duda tarafından istenen ve Almanya’dan Polonya’ya nakledilecek 2 bin kişilik bir asker sayısından bahsedilirken, Temmuz başında Trump’ın aldığı kararla ABD’nin Almanya’dan çekeceği asker sayısının 12 bin olacağı kamuoyuna yansıdı.

İlgili olarak

NATO Ülkelerinin Savunma Harcamaları | 2012-2019

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çin’den Tayland Kraliyet Ordusuna VT4 tank ve VN1 zırhlı araç teslimatı

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri, sipariş ettiği VN1 Faz2 TTZA’ları ve VT4 AMT…