Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Almanya’nın Eurofighter savaş uçaklarına 1,5 milyar euro bedelle yerli AESA radarı

Almanya’nın Eurofighter savaş uçaklarına 1,5 milyar euro bedelle yerli AESA radarı

0

Alman Eurofighter savaş uçaklarının AESA radar ihtiyacı, sensör üreticisi HENSOLDT tarafından giderilecek

Sensör sistemleri tedarikçisi HENSOLDT, Alman meclisi tarafından Eurofighter savaş uçakları için yeni AESA radarının üretimi konusunda yetkilendirildi. Bu sayede çok kritik radar teknolojisi Almanya içinde üretilmiş olacak.

HENSOLDT CEO’su Thomas Müller, “Bu kararla Almanya, Eurofighter için kilit teknoloji alanında öncü bir rol üstleniyor. Proje, Almanya’da yüksek teknolojili işler yaratacak ve Bundeswehr’e yeni tehditlere yanıt vermek için ihtiyaç duyduğu ekipmanı sağlayacak. Buna ek olarak, Almanya’nın Avrupa savunma işbirliği için çok önemli bir teknolojiye yatırım yaptığını gösteriyor.” dedi.

Eurofighter savaş uçakları için yeni bir radarın geliştirilmesi, üretimi ve entegrasyonu için bütçenin yayınlanmasıyla birlikte – HENSOLDT’un payı 1,5 milyar euronun üzerindedir – Bundestag’ın Bütçe Komitesi, Eurofighter’ın önemli bir alanı olan sensör teknolojisinde modernizasyonunun önünü açtı. Radarın bugüne kadar İngiliz liderliğinde bir konsorsiyumda geliştirilmesinin aksine radar sistemi sorumluluğu artık Alman HENSOLDT’un eline geçecek.

Merkezi Taufkirchen’de bulunan şirket, halihazırda kullanılmakta olan Eurofighter sensör teknolojisinin geliştirilmesi ve üretimine zaten dahil olmuştu. HENSOLDT, Ulm’daki radar merkezinde 2.000 kişiyi istihdam ediyor. Sadece Eurofighter radar departmanlarında, program süresince 400 yüksek nitelikli iş artışı beklenmektedir. Radar geliştirilmesinde şirket, ana yüklenici Airbus ve İspanyol Indra ile yakın bir şekilde çalışıyor.

Indra ve Leonardo Ortaklığıyla Üretilen Captor-E AESA Radarı

Eurofighter CAPTOR-E radarı, Leonardo (İngiltere, İtalya), Indra (İspanya) ve sensör çözümleri sağlayıcısı HENSOLDT’u (Almanya) içeren Euroradar konsorsiyumu tarafından geliştirilmektedir. Konsorsiyum halihazırda 400’den fazla Captor radarı geliştirdi ve üretti.

Eurofighter’ın yeni nesil Captor-E radarı AESA teknolojisine dayanıyor ve Eurofighter’ın yeteneklerini ve beka kabiliyetini önemli ölçüde artırmaktadır.

HENSOLDT 

HENSOLDT, merkezi Almanya’da bulunan ve savunma, güvenlik ve havacılık sektörlerinde koruma ve gözetleme görevleri için sensör teknolojilerine odaklanan çok uluslu bir şirkettir. Ana ürün alanları radar, optoelektronik ve aviyoniktir. HENSOLDT’un ana ofisi Almanya’da Münih yakınlarındaki Taufkirchen’dedir. HENSOLDT, veri yönetimi, robotik ve siber güvenliğe yönelik yenilikçi yaklaşımlara dayanan çok çeşitli tehditlerle mücadele etmek için yeni ürünler geliştirmektedir.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Sierra Nevada, ABD Özel Kuvvetler Komutanlığından 700 milyon dolarlık ihale aldı

Eren ve Fatih Özmen’e ait küresel havacılık ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada…