Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Arrow 3 anti-balistik füzesinin kanisterleri ABD’de üretilecek

Arrow 3 anti-balistik füzesinin kanisterleri ABD’de üretilecek

0

İsrail’in geliştirdiği Arrow 3 anti-balistik füzesinin kanisterleri ABD’de üretilecek.

Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) tarafından geliştirilen ve İsrail Hava Kuvvetleri tarafından konuşlandırılan son nesil füze savunma sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olan Arrow 3 füzelerinin kanisterini imal etmesi için ABD’de yerleşik Stark Aerospace Inc. firması seçildi.

IAI şirketi 6 Eylül 2018 tarihinde kendi resmi sitesinde yayınladığı haberde, Arrow 3 anti-balistik füzelerinin Stark firması tarafından üretileceğini duyurdu.

Arrow 3 füzelerinin kanisterleri elektronik donanımı ve komut sistemleriyle artık firmanın Columbus, Mississippi’deki yerleşkesinde üretilecek.

Arrow füze ailesinin en son geliştirilmiş modeli olan ve  üretimini İsrail ve Amerika’nın beraber üstlendiği ilk operasyonel Arrow 3 anti-balistik füze sistemleri 18 Ocak 2017’de İsrail’in Füze Savunma Teşkilatı (IMDO) tarafından İsrail Hava Kuvvetlerine devredilmişti.

Arrow 3 100 kilometrenin üzerindeki irtifalarda kitle imha silahlarını taşıyan balistik füzeleri engelleyebiliyor. Arrow 3 aynı zamanda gemilere de konuşlandırılabilir yapıda.

IAI Sistemleri Genel Müdürü Boaz Levy;
“Bu anlaşma, İsrail ve ABD arasındaki tam işbirliğini sembolize ediyor. Bu durumu Stark’daki ortaklarımızla kutlamaktan mutluluk duyuyoruz. Stark’ın füze savunma yetenekleri, IAI’nin Mississippi’deki AWS parçalarını üretmesini ve füze savunma girişimleri ve diğer faaliyetler için gelecekte genişleme ve geliştirme için bir temel oluşturmasını sağlıyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bir başka açıklama da IMDO yöneticisi Moshe Patel’den geldi:
“İsrail Savunma Bakanlığı, ABD ve İsrail arasında Füze ve Roketlere karşı İsrail Devletine güçlü bir koruyucu kalkan inşa etmek için en verimli şekilde, uzun vadeli işbirliğini temsil eden bir başka başarıya işaret etmekle gurur duyuyor. Füze Savunma Ajansı ve IMDO arasındaki güçlü ortaklık ve bağlılık, Arrow 2 ile birlikte, İsrail Devletine sağlanan balistik füze savunmasını dünya standartlarında genişletti. Stark firması,  Arrow, David’s Sling ve Iron Dome sistemlerinde özel işler yapan ve en yüksek teknoloji bileşenleri üreten birçok ABD bayisine ve üreticisine iştirak ediyor.”

Kaynak: armyrecognition.com Çeviri: Defence Turk

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mısır ordusu için üretilen AW149 helikopteri ilk uçuşunu yaptı

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin İtalyan Leonardo firmasından sipariş ettiği 8 adetlik A…