Anasayfa Haberler Aselsan ile SSM arasında Hava Savunma Anlaşması

Aselsan ile SSM arasında Hava Savunma Anlaşması

0

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 29.12.2017 tarihinde, toplam bedeli 122.422.715 Euro ve 1.011.395.262 TL tutarında kısa menzilli/alçak irtifa bir savunma sistemi sözleşmesi imzalandı. Söz konusu sözleşmenin teslimatları 2019-2022 yılları arasında gerçekleşecek.

Sözleşme konusu olan hava savunma sistemi, 35mm çekili topların modernizasyonunu, çekili topların idaresini sağlayan Ateş İdare Cihazları (AİC) ve parçacıklı mühimmat tedariğini kapsıyor. Açık kaynaklara göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde 100 adetten fazla OERLİKON GDF 001 ve 120 adet OERLİKON GDF 003 2X35mm çekili top sistemi bulunuyor. Kaç adet sistemin modernizasyondan geçeceği bilinmese de sözleşme değeri proje kapsamının büyüklüğünü ortaya koyuyor.

ATEŞ İDARE CIHAZI (AİC) TAKIMI

Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı geliştirilen Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunmaktadır. Tipik AİC takımı 1 adet Ateş İdare Cihazı (AİC), 2 adet 35mm Modernize Çekili Top ve 1 adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nden oluşmaktadır. Ancak Henüz Hisar-A Hava Savunma Sisteminin test ve kalifikasyon süreci tamamlanmadığı için AİC takımları bir Ateş İdare Cihazı ve iki adet 35mm Modernize Çekili Top sisteminden oluşacaktır.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …