Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri “Barys” Nefer UKSS ile birlikte testleri geçti

“Barys” Nefer UKSS ile birlikte testleri geçti

0

Kazakistan’ın yeni Zırhlı Muharebe Aracı “Barys”, Aselsan’ın Nefer Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKKS) ile tüm testleri tamamladı.

Kazakistan ordusu için  Kazakistan Paramount mühendislik (KPE) tarafından üretilen, Aselsan’ın Nefer UKSS ile donatılan 8×8 zırhlı taşıyıcı-saldırı aracı “Barys” zorlu kış şartlarındaki testlerini bitirdi.  Aralık 2017’de başlayan test-kabul sürecinde araç -45°C dereceye varan soğuklarla birlikte (rüzgar ve buzlanma etkisiyle -60°C’leri gördü)  75cm’ye ulaşan yumuşak kar örtüsü üzerinde başarıyla test edildi.

Araç şu anda Kazakistan savunma bakanlığı tarafından silahlı kuvvetlere kabul öncesi son aşamada bulunmakta. Barys, Aselsan’ın Nefer UKSS kulesiyle donatıldı. Barys’a entegre edilen Nefer, KBP Instrument Design Bureau tarafından geliştirilen Shipunov 2A42 30mm otomatik top ve 7.62mm makinalı tüfek kullanmakta. Kule ve top, Aselsan’ın Kazakistan’daki ortaklığı olan Kazakistan-Aselsan Mühendislik (KAE) tarafından araca entegre edildi. Atışlar gece-gündüz, hareketli ve duran hedeflere karşı başarıyla test edildi.

Nefer sistemi ilk olarak 2017 IDEF’te görücüye çıkmış, diğer rakiplerine oranla daha alçak, geniş ve daha düşük profilli yapısıyla dikkat çekmişti. Nefer UKKS ile ilgili detayları öğrenmek için tıklayın.

Kaynak: Jane’s 360
Çeviri: Oğuzhan ÖZTÜRK

İlgini Çelebilir!

Sınırlarımızın yeni gözcüsü: ATEŞ

Türk savunma sanayisinin iki önemli kuruluşu zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş için g…