Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Aselsan ve Katmerciler’den yeni İnsansız Kara Aracı (İKA)

Aselsan ve Katmerciler’den yeni İnsansız Kara Aracı (İKA)

0

Türk savunma sanayiinin önemli firmalarından Katmerciler ve Aselsan güvenlik birimlerinin orta sınıf insansız kara aracı (İKA) ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması amacıyla müşterek bir çalışma yürütüyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu Orta Sınıf İnsansız Kara Aracının (O-İKA) geliştirilmesi için proje geçtiğimiz süreçte Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılmıştı.

SSB tarafından 2018 sonunda yayımlanan Orta Sınıf İnsansız Kara Araçları (O-İKA) Geliştirilmesi Projesi Bilgi İstek Dokümanı (BİD) duyurusunda keşif, gözetleme yapabilen, üzerinde bulunan hafif silah ile ateş etme yeteneği olan uzaktan komuta edilebilen insansız kara aracı ihtiyacını belirtti.

Defence Turk ekibinin edindiği bilgilere göre gerçekleştirilmesi planlanan ortak proje kapsamında 2020 yılında teslimat yapılacak aşamaya gelmesi bekleniyor. Geliştirilecek Orta Sınıf İnsansız Kara Aracının (O-İKA) uydu kontrollü olması planlanıyor. Otonom görev kabiliyetine sahip olması beklenen sistemin sınır güvenliği kapsamında devriye faaliyetlerinde kullanılması öngörülüyor. Menzil testlerinin henüz gerçekleşmediği belirtilen proje kapsamında konsept üzerinde aktif olarak çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Piyade unsurlarınca kullanılan mühimmatlara karşı koruma sağlayacak kadar bir zırha sahip olacak araç arkasında giden piyadeyi koruması için yeterli bir zırha sahip olacak. Devam eden proje kapsamında şu an sistem üzerinde elektro optik kamera yok ancak nihai halinde mast üzeri kamera olacak. Sürüş kameraları önde ve arkada yer alıyor. Ayrıca sistem uydudan görüntü aktarım kabiliyetine de sahip olacak. Otonom olacak şekilde tasarlanan platformun silahı acil bir durumda yakınlardaki askeri personel tarafından da kullanabilecek.

Defence Turk ekibinin sorularına yanıt veren yetkili  geliştirilen sistem ile ilgili olarak “Bu işin en sıkıntılı konularından biri veri güvenliği ve iletişimi karıştırılmaya karşı güvenli bir halde görev yapması. Aselsan bu konuda kriptolu iletişim kullanacak.” ifadelerini kullandı. Aselsan ve Katmerciler’in ortak projesi O-İKA’nın 1.1 tonluk UKAP platformunun büyüğü olarak 2.5 tonluk bir ağırlığa sahip olması bekleniyor. Şimdilik araçta Aselsan üretimi SARP UKSS kullanıyor.

KATMERCİLER’in UKAP’ı

UKAP’ın faydalı yüklerinde iş birliği yapan Aselsan ve Katmerciler, SARP UKSS’nin ardından ASELSAN ürünü Tepegöz Kablosuz Çok Rotorlu Gözetleme Sistemi ile UKAP’ın yeteneklerini birleştirmek için de çalışıyor. 100 metre yüksekliğe kadar çıkarak görev yapabilen Tepegöz sayesinde UKAP, sıcak bölgelerde insan hayatını riske atmadan keşif-gözetleme yapılabilecek.

Tahrik sistemi elektrikli veya hibrit olabilen UKAP, modüler bir platform olarak öne çıkıyor.

Defence Turk özel haberidir kaynak gösterilerek kullanılabilir. 

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve…