Anasayfa Haberler Genel Haberler Aselsan’dan dikkat çekici gelişmeler

Aselsan’dan dikkat çekici gelişmeler

0

Aselsan yayınladığı ALMANAK 2017 kitabında 2017 yılında gerçekleştirdiği anlaşma ve faaliyetleri paylaştı. Bu faaliyetlerden dikkat çekici bazı gelişmeleri sizler için derledik.

Yurt Dışına Aviyonik Modernizasyon

Bahreyn envanterindeki AH-1 Kobra Helikopterleri görev bilgisayarı başta olmak üzere kokpit gösterge, hedef tespit ve nişangah, seyrüsefer, görev ve silah yönetim sistemleri ASELSAN ürünleri ile modernize ediliyor. Bu kapsamda, ilk helikopter teslimatı Kasım 2017’de gerçekleştirildi.

Polonya Savunma Bakanlığı, ASELSAN’a Onay Verdi

Polonya Ordusunun ihtiyacını karşılamak üzere Polonyalı AMZ firması ile birlikte yürütülen LOTR projesi kapsamında; tamamı ASELSAN tarafından tasarlanan ve yerli olarak üretimi gerçekleştirilen Keşif Gözetleme Sisteminin ilk satışı gerçekleştirildi.

Sarper Radar ANKA Platformu için İlk Siparişi Aldı

ANKA platformlarına entegre edilerek kullanılmak üzere Kasım 2017 tarihinde SARPER Sentetik Açılı radar siparişi alındı. SARPER radarı ile gece ve gündüz, yağmur, kar, sis, bulut ve duman gibi olumsuz hava koşulları altında dahi yeryüzünün yüksek çözünürlüklü görüntüsü oluşturulabiliyor.

CATS Artık Operasyonel

CATS Hedefleme ve Takip Sisteminin ANKA İnsansız Hava Araçları üzerinde Mayıs 2017- Ağustos 2017 tarihlerinde uçuş testleri gerçekleştirlidi. Eylül 2017’de CATS, ANKA üzerinde operasyonlarda da uçuş görevlerine başladı.

Minyatür Bomba

Minyatür Bomba Geliştirilmesi Projesi kapsamında tasarım çalışmaları tamamlanarak sertifikasyon testlerine başlandı. Harp başlığı TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Minyatür Bomba silah sistemi ile tek sortide sekiz farklı hedef imha edilebilecek, 100 km menzile kadar belirlenen hedefler hassas olarak vurulabilecek. Sert hedeflere karşı da etkin kullanılabilecek Minyatür Bomba, bir metre güçlendirilmiş betonu delebilecek.

BAİKS ile Kazakistan D-30 Obüslerine Tam Not

Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, KAE-ASELSAN iş birliği ile Kazakistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan D-30 obüs ve bataryalarının modernizasyonuna yönelik çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda bir adet D-30 obüsü modernize edildi. Ek olarak bir adet D-30 obüs bataryası da Batarya Ateş İdare Kompüter Sistemi ve Keskingöz Hedef Tespit Sistemi ile entegre çalışan ileri Gözetleyici Mesaj Ünitesi ile donatıldı. Ağustos 2017 tarihinde Kazakistan’ın Otar Atış Alanında Kazakistan Genelkurmay Başkanının da katıldığı atışlı testler başarı ile gerçekleştirildi.

Hava Kuvvetlerine Serhat Radarı

ASELSAN ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak amacıyla Haziran 2017 tarihinde Havan Tespit Radarı Tedarikine ilişkin sözleşme imzalandı. Bu kapsamda SERHAT Sistemleri, 2017 yılı Aralık Ayı içerisinde teslim edildi.

Lazer Arayıcı Başlık ile HGK Daha Güçlü

Hassas Güdüm Kiti (HGK) Lazer Arayıcı Başlık (LAB) geliştirme faaliyetleri kapsamındaki ilk atışlı testler 2017 Eylül ayında başarıyla gerçekleştirildi. İsteğe bağlı olarak mühimmatın burun kısmına takılabilecek LAB ile; HGK’nın mevcut yetenekleri arttırılarak, hareketli hedef ve fırsat hedeflerine karşı da kullanılabilme imkânı sağlandı.

Türkiye, UV Görüntü Yoğunlaştırıcı Tüp Üretebilen Üç Ülkeden Biri

Görüntü yoğunlaştırıcı tüpler için kurduğu üretim altyapısını hayata geçiren ASELSAN, Türkiye ve dünyada kullanımda olan döner kanatlı platformların Füze İkaz Sensörü ihtiyacını karşılayacak. Devreye alınan üretim tesisinde fotokatod büyütmeden, sensörün platforma entegrasyonuna kadar geniş bir yelpazede hizmet veriliyor. Bu sayede Türkiye, Almanya ve İngiltere’den sonra helikopter füze ikaz sistemleri için UV Görüntü Yoğunlaştırıcı Tüp üreten 3’üncü ülke konumuna geldi.

FIRTINA’ya ek POYRAZ

FIRTINA Obüslerinin, muharebe sahasında hızla mühimmat ikmalinin yapılarak ateş gücü sürekliliğinin sağlanması amacıyla 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve ASELSAN tarafından geliştirilen POYRAZ Mühimmat Aracı için Mart 2017 tarihinde Aselsan’a 7 adet ilave Mühimmat Transfer Sistemi siparişi verildi.

Lazer Hedef İşaretleme Sistemlerinde 200’üncü Teslimat

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki lazer güdümlü bombaların çok yüksek hassasiyetle hedeflerini vurabilmesinde kritik rol oynayan Lazer Hedef İşaretleme Sisteminin 200’üncü ürün teslimatı Mart 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Termal Silah Dürbününe ASELSAN Dedektörü

Milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen ilk mikro-bolometre tipi soğutmasız kızılötesi dedektörler termal silah dürbününe entegre edildi. Dedektörlerin seri üretimine yönelik yatırım faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından seri üretime geçilecek.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hint ordusu 2020’nin ilk yarısında Keşmir’de 229 kişiyi öldürdü

Bir insan hakları grubu, 2020 yılında Hindistan’ın kontrolünde olan tartışmalı bölge…