Fırat M60T Projesi

0

M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi (Fırat M60T) Projesi Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında elde edilen tecrübeler ışığında Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki M60T ana muharebe tanklarının modern tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik olarak başlatıldı. M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi (Fırat M60T) Projesi’nde imzalar IDEF’17 Fuarı kapsamında 11 Mayıs 2017’de atıldı.

Fırat M60T Projesi kapsamında modernize edilen tankımızda ki ADİS

Proje kapsamında M60T tanklarına;

entegrasyonu gerçekleştirilmektedir. İlk sözleşmede 120 adet M60T modernize edilecekti ancak sözleşme kapsamının genişletilmesiyle envanterde bulunan tüm M60T’ler modernize edilecek. Edinilen bilgiye göre 12.7 mm SARP UKSS ve Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (360 derece görüş kameraları) kule içinde Tank Komutanı SARP UKSS üzerindeki gündüz görüş ve termal kameraları ve\veya Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi kameraları vasıtasıyla tankın dışını anlık olarak 360 derece panoramik bir şekilde gözetleyebilecektir.

Proje kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen “Pulat” Aktif Koruma Sistemi’nin modernize edilen tanklara entegre edilmesi planlıyor.

11 Mayıs 2017 tarihinde Fırat M60T Projesi’nde 109,24 milyon € (Euro) + 25 milyon ₺ (Türk  Lirası) değerinde imzalanan sözleşmeye ek olarak 24 Temmuz 2018’de sözleşme kapsamının genişlemesiyle birlikte 96,75 milyon € (Euro) + 25 milyon ₺ (Türk  Lirası) bedel ile  birlikte toplam sözleşme değeri 206 milyon € + 50 milyon ₺ (Türk  Lirası) oldu. Günümüz dolar kuru ile bu değer 251,37 milyon $’a (ABD doları) denk geliyor. TSK envanterinde 162-166 adet M60T tankı olduğu değerlendiriliyor. Birim maliyet (yaklaşık) ~1,5 milyon $ civarında.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki tanklar hakkında bilgi edinmek için “TSK’nın Çelik Yumrukları Tanklarımız ve Modernizasyon Projelerine Bakış” yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

KORKUT-İHA

KORKUT-İHA 35 mm Tek Namlulu Silah Sistemi KORKUT-İHA, sabit tesis ve sınır bölgelerinde k…