Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ASELSAN’dan NATO ülkesine ihracat

ASELSAN’dan NATO ülkesine ihracat

0

ASELSAN, NATO üyesi bir ülkenin kullanımına yönelik olarak; uzaktan komutalı silah sistemleri ve atış yeri tespit sistemleri satış sözleşmesi imzaladı.

İmzalanan bu yeni ihracat sözleşmesi ile ASELSAN’ın tasarlayıp ürettiği uzaktan komutalı silah sistemlerinin satıldığı ülke sayısı 20’ye ulaştı.

ASELSAN, bugüne kadar 3000 adetin üzerinde uzaktan komutalı silah sistemi üretimi ve teslimatını başarı ile gerçekleştirdi.

Editör yorumu: SARP UKSS’nin Macaristan’a ihracatı için sözleşme imzalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği ASELSAN 2019 Yıllık Faaliyet Raporu’nda yer verilmişti. Bir süredir ordusunun teknolojik olanaklarını artırmak ve Sovyetler Birliği dönemindeki araç ve teçhizatları Batı sistemleriyle değiştirmek için faaliyetler yürüten Macaristan, Nurol Makina tarafından üretilen taktik tekerlekli zırhlı aracı Ejder Yalçın’ı tercih etmişti. Bu veriler ışığında Ejder Yalçın üzerine entegre edilmek üzere olduğunu düşünülen sistem ihracatında söz konusu NATO üyesinin Macaristan olabileceği kuvvetle muhtemel görünmektedir.

ASELSAN’ın açıklamasında ismi verilmeyen atış yeri tespit sisteminin SEDA olduğu değerlendirilmektedir.

ASELSAN’ın tasarlayıp ürettiği uzaktan komutalı silah sistemleri ile ilgili daha önce hazırlayıp yayımladığımız içeriklerimize göz atabilirsiniz:

ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri 19 ülkede kullanılıyor

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hollanda ordusu Bushmaster ZPT’ye elektronik harp kabiliyeti kazandırdı

Bushmaster zırhlı personel taşıyıcı, günümüz harp sahasının ihtiyaçlarından olan elektroni…