Anasayfa Haberler Yardım malzemelerini taşıyan TSK’ya ait A400M İngiltere’ye ulaştı

Yardım malzemelerini taşıyan TSK’ya ait A400M İngiltere’ye ulaştı

0

Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında İngiltere’ye yardım malzemesi taşıyan TSK’ya ait A400M askeri nakliye uçağı iniş yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamada:

“Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve COVID-19 ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemelerini İngiltere’ye ulaştıracak TSK’ya ait uçak, Ankara Etimesgut’tan havalandı” ifadelerine yer verilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A-400M tipi uçak ile NATO müttefikimiz olan İngiltere’ye Millî Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderildi.

İtalya, İspanya, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan… Sağlık Malzemesi Gönderilmişti

Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya yardım malzemesi taşıyan TSK’ya ait A400M askeri nakliye uçağı yola çıktı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama:

“Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan maske, tulum ve tanı kitleri TSK’ya ait uçak ile Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ulaştırılacak.” ifadelerine yer verildi.

Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında İspanya ve İtalya’ya 1 Nisan 2020’de TSK’ya ait A400M askeri nakliye uçağı ile yardım malzemesi gönderildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada:

“Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla, Covid-19 virüsünden ciddi şekilde etkilenen ve büyük bir mücadele yürüten İspanya ve İtalya’ya için hazırlanan sağlık malzemeleri Ankara Etimesgut Havaalanı’ndan yola çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A-400M tipi uçak ile NATO müttefikimiz İtalya ve İspanya’ya; tamamı Millî Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderildi.” ifadesinde bulunmuştu.

Bakan Akar: “MKEK tarafından haftada 2.5 milyon maske üretimi için çalışmalarımızı tamamladık”

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Bakanlık bünyesinde kurulan Koronavirüs ile Mücadele Merkezi’nin (COMMER) çalışmalarını sürdürdüğünü, merkezin  salgınla mücadele kapsamında, planlama, koordinasyon ve yönetim fonksiyonlarını yerine getirdiğini belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bir yandan Bakanlığımızın milli imkan ve kabiliyetleri kullanarak ve mevcut kapasiteleri geliştirmek suretiyle çeşitli tipte maske, tulum, hijyenik malzeme üretimine başladık. Şu an itibarıyla Dikimevi Müdürlüklerince haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce de haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretilmektedir. Dün itibarıyla Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Mamak tesislerinde maske üretimine yönelik yeni tedarik ettiğimiz makine ve teçhizatın kullanımına başladık. Bu durumda, Makine Kimya Endüstrisi Kurumunca da haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske ve yüz bin tulum üretimi için çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde bu sayılarda üretim yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda bu üretimlerimizi daha da artırmak için yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz. Bu çerçevede, öncelikle TSK ile diğer Bakanlık, kurumların ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya, müteakiben dost ve müttefik ülkelerin de taleplerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…