Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Aselsan’ın Karagöz gözetleme sistemi Suriye sınırında nöbette

Aselsan’ın Karagöz gözetleme sistemi Suriye sınırında nöbette

0

Türkiye, sınır güvenliğinde kullandığı teknolojik çözümlere ‘mini zeplini’ eklendi. ASELSAN tarafından geliştirilen Karagöz Balonlu Geniş Alan Gözetleme (GAG) Sistemi Suriye sınırında göreve devam ediyor.

Aselsan’ın Balonlu Gözetleme Sistemi Ürün Ailesi’nden Karagöz Sistemi, yaklaşık 2,5 yıldır sürdürülen çalışmalar sonunda Suriye sınırında sınır güvenliği amaçlı kullanılmaya başlanmıştı.

17 metre uzunluğa, 430 metreküp hacme sahip olmakla birlikte Karagöz, 500 metre yükseklikten görev yapabilmekte. Sistemin üzerinde taşıdığı geniş alan gözetleme kamerasıyla anlık olarak 8 kilometrekarelik bir bölgeyi tarayabilmekte. 80km/s rüzgara dayanabilen KARAGÖZ sistemi 2020 Temmuz ayı başı itibariyle Suriye sınırında sıfır noktada faaliyet gösteriyor. İlerleyen süreçte KARAGÖZ gözetleme sisteminin farklı bölgelerde de aktif olarak kullanılması planlanıyor.

ASELSAN İnsansız Uçan Sistemler Proje Yöneticisi Hande Balcı ilgili olarak, “Gözetleme kamerası operatörün tercihine göre 360 derece dönüyor. Olağan dışı bir hareket tespit edildiğinde sistem alarm veriyor. Üzerindeki ASELSAN termal kameralarıyla hedefi teşhis ediyoruz ve bu bilgiler balona yerleşik fiber kablolar üzerinden komuta kontrol birimine aktarılıyor. Orada da görüntü kıymetlendiriliyor. Tümüyle özgün olarak milli imkanlarla yapılan bir sistem. Balonun özelliği hafif silahlarla vurulduğu zaman kendini tamir edebilen bir malzemeden üretildi.” ifadelerinde bulunmuştu.

Karagöz, 7/24 görev yapabiliyor

Hande Balcı, sınır gözetlemesi amacıyla kullanılan insansız hava araçlarının (İHA) bataryalarının süresi kadar havada kalabildiğine dikkati çekerek, “Karagöz, 7/24 görev yapabiliyor. Sistemi kablo ile beslediğimiz için sadece haftada bir kez balondan kaçan helyum gazını tekrar yerine koymak için aşağı indiriyoruz. Sürekli güç verdiğimiz ve kabloyla görüntü aldığımız için bir görev limiti yok.” ifadelerini kullanmıştı.

Sistemin görev yaptığı bölgenin haritası ve olağan hareketlik önceden kaydedildiği için anormalliklerin kolay ve hızlı şekilde tespit edilebildiğini belirten Balcı, sonrasında ASELSAN’ın Atmaca kameralarının hedefi tespit ettiğini, tanımladığını, kıymetlendirdiğini ve güvenlik güçlerine bildirdiğini anlattı. ABD’nin Meksika sınırında kullandığı bu sistem Türkiye’de ilk oldu.

Her türlü hava koşulunda görev yapabilecek

Zorlu hava koşullarında görev yapabilecek dayanıklı yapıya sahip Karagöz, üzerindeki donanımlarla sürekli gözetleme ve istihbarat, sınır ve sahil güvenliği, afetlerin gözetlenmesi, yol trafik bilgisi toplama, orman yangını tespiti ve erken uyarı, haberleşme rölesi ve kritik tesis güvenliği görevlerini yerine getirebilecek.

İlgili Olarak

Aselsan’ın mini zeplini ‘Karagöz’ Suriye sınırında nöbette

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yerli GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor…