Anasayfa Haberler Genel Haberler Türkiye’ye karşı Yunanistan’dan 80 ‘hacker’ alımı

Türkiye’ye karşı Yunanistan’dan 80 ‘hacker’ alımı

0
Hackerman

Türkiye’den Yunanistan’a siber saldırıların yoğunlaştığı iddiasıyla Yunanistan’da 80 yeni ‘hacker’ işe alındı

Ethnos’un açıklamalarına göre Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Türk bilgisayar korsanları (hacker) ile siber savaşın yoğunlaştığı son zamanlarda 80 yeni hacker işe aldı. En son işe alımın 2009’da gerçekleştiği ve personelin yenilenmesi için “yeni kan” gerekli olduğu belirtildi.

İddiaya göre Türk hacker topluluğu 2020 Ocak ayında Yunanistan’ın güvenlik sistemlerine saldırıda bulundu. Yunanistan İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan’ın internet siteleri kapatıldı. Bu olayla birlikte Yunanistan, acil güvenlik iyileştirmelerine mecbur bırakıldı. Ağustos 2020’de ise Selanik’e bağlı Chalkidona adlı küçük bir belediyenin internet sitesine saldırı düzenlendi. Ayyıldız Tim tarafından üstlenildiği iddia edilen bu olay ‘yeni bir siber savaş başlattı’ olarak ifade edildi.

Yunan medyası, Ayyıldız Tim’in saldırılarına karşılık Anonymous Greece hacker topluluğunun, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’nın internet sitelerini kullanıma kapattıklarını iddia etti. Yunan topluluğun söz konusu saldırıların yanı sıra, Türkiye’nin Ulusal Siber Güvenlik sitesini kapattıkları, tıbbi sistemini ihlal ettikleri ve 150.772 tıbbi veriye ulaştıkları iddia edildi.

Bahse konu iddialara misilleme olarak Türk hacker topluluğu RootAyyıldız tarafından, Yunanistan İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesi kapatıldığı ifade eddildi. Yunanistan bu saldırıyı yalanlayarak, sitenin fiilen çalıştığını iddia etti. Anonymous Greece, RootAyyıldız’a cevaben topluluğunun forum ve internet sitelerini kullanım dışı bıraktıklarını iddia ettiler.

Türk topluluklarının sürekli gerçekleştirdiği siber saldırılara yanıt olarak Anonymous Greece’in, Türkiye’nin tıbbi verilerini silmeye başladığı da başka bir iddia olarak belirtildi. “Anonymous Greece, Türk internet sitelerinde yaygın bir kaosa neden oldu ve hatta hassas verilere eriştiği için, Türkiye’nin siber savaşı tırmandırması muhtemeldir.” açıklamaları yapıldı.

Anonymous Greece’in Yunan hükümetinin kiraladığı 80 yeni hacker ile bağlantılı olduğu ifade edilmesine karşın taraflarca hiçbir bağlantısı olamadığı iddia edildi.

İlgili Olarak

Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik | Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi

Gelişmiş Siber Saldırının 7 Aşaması: Siber Ölüm Zinciri | Cyber Kill Chain

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…