Anasayfa Haberler Genel Haberler ASFAT’ın A400M retrofit çalışmalarına üst düzey çıkarma

ASFAT’ın A400M retrofit çalışmalarına üst düzey çıkarma

0

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kayseri 12’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nı ziyaret ettiler.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere’nin yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı ziyarette, Bakanları ve Komutanları 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında Vali Şehmus Günaydın ve diğer yetkililer karşıladı.

Bakanlara, Türk Hv.K.K.lığı envanterinde bulunan A400M uçaklarının “Retrofit” işlemlerinin ASFAT ana yükleniciliğinde, 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tesislerinde gerçekleştirilmesi konusunda brifing verildi.

Bu proje ile dünyadaki onaylı A400M bakım, onarım ve retrofit merkezlerinin 4’üncü ülkesi Türkiye olacak, böylece hem Türk Hava Kuvvetlerimizin A400M uçaklarının retrofit işlemleri için yurtdışına gönderilmesine gerek kalmayacak, hem de diğer ülkelere ait A400M uçaklarının retrofit ve bakım işlemleri için Kayseri’ye getirilmesi imkânı elde edilecek.

Burada 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen brifingin ardından Bakanlar Akar, Varank ve Karaismailoğlu, bakımı yapılan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir A400M uçağında incelemelerde bulundu.

“Uçan Kale” olarak nitelendirilen A400M uçağının kokpitine çıkarak çalışmalara ilişkin bilgi alan Bakanlar, yapımı devam eden A400M uçaklarının hangar alanında da incelemelerde bulundu.

Ziyarette ayrıca ASFAT öncülüğünde kamu özel sektör birlikteliği ile 2’nci Ana Bakım fabrikasında ortak üretimi yapılan, yerli imkanlarla üretilen, test ve sertifikasyon işlemleri de MAFAM tarafından gerçekleştirilecek olan Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı yerinde incelendi.

Retrofit: Uçağın çeşitli güçlendirmelerden geçirilmesi, donanım yükseltmeleri yapılması ve yeni kabiliyetler kazandırılmasını içeren çalışmalar. 

A400M ile ilgili detaylı bilgiler için:

A400M Atlas namı diğer “Koca Yusuf”

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Arjantin Özel Harekat Kuvvetleri Daniel Defense tüfeklerini tercih etti

ABD’li savunma girişimcisi Aquila International ltd. Arjantin Silahlı Kuvvetleri’nin…