Anasayfa Haberler Genel Haberler NATO istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) kapasitesini artırıyor

NATO istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) kapasitesini artırıyor

0

Bu yılki United Vision etkinliğine katılan NATO müttefikleri, ittifaktaki ortak istihbarat, gözetleme ve keşif yeteneklerinin operasyonel değerlendirmesine başladı.

United Vision 20 etkinliğinde, NATO’nun stratejik beklentilerini ve durumsal farkındalığını geliştirmek için adımlar attığını göstermek adına coğrafi olarak dağınık kapasiteler ve sanal değerlendirme ekipleri kullanılıyor.

United Vision NATO’nun operasyonlarında ortak istihbarat, gözetleme ve keşif etkinliklerini yürütmek için başlıca teknik ve operasyonel etkinliğidir. NATO ve müttefiklerinin ortak ve ulusal istihbarat, gözetleme ve keşif kapasitelerini birleştirmek için kullandıkları ağlar vasıtasıyla, United Vision operasyonel değerlendirmesinin sonuçları, bu alanda NATO yeteneklerinin daha da geliştirilmesine rehberlik edecektir.

Katılımcı ülkeler United Vision 20’de Kuzey Amerika ve Avrupa çapında deniz gözetleme unsurlarından, sentetik açıklıklı radarlardan, uçak ve uydu görüntülerinden eş zamanlı ya da eş zamanlıya yakın bir şekilde faydalanabilmektedir.

Katılımcılar analitik öngörüler oluşturmak ve son on yılda öğrenilen yetenekleri uygulamak için bilgi işleme, kıymetlendirme ve dağıtma sistemlerini işbirlikçi ve dinamik bir şekilde kullanmaktadır.

NATO Savunma Yatırımları Genel Sekreter Yardımcısı Camille Grand, ”Ortak istihbarat, gözetleme ve keşif, birden fazla tehdide maruz kaldığımız için artık her zamankinden daha önemli olan kritik bir yetenek. UV 20, diğer müttefikler ile bağlantı kurma, verileri analiz etme ve maksimum etkiyle bilgi paylaşma fırsatı sağlayan yeteneklerimizin geliştirilmesine eşsiz bir katkıdır. Müttefikler arasında yük paylaşımının değerini ve ittifak genelinde istihbarat analizi ve dağıtım yeteneklerinin kullanımını koordine etmenin değerini gösteriyor.” dedi.

UV 20, uzay, hava, kara ve deniz varlıkları dahil ondan fazla farklı JISR (ortak istihbarat, gözetleme ve keşif) sistemi işleten on iki NATO ülkesinden 250 katılımcıyı bir araya getiriyor: Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Hollanda, Polonya , İngiltere ve ABD.

UV 20, 15-26 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleştirilmektedir. United Vision, müttefiklerin ISR verilerini toplama ve paylaşma konusundaki zorlukları değerlendirmek için yılda iki kez gerçekleştirilir. İlki 2012 yılında gerçekleştirildi.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin GKRY’ye yönelik açıklaması sonrası KKTC Dışişleri’nden açıklama geldi

ABD Dışişleri Bakanı’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ilişkin açıklama sonrası…