Anasayfa Haberler ATAK Faz-2 Helikopterinin kontrol bilgisayarı ile ilk uçuş testi

ATAK Faz-2 Helikopterinin kontrol bilgisayarı ile ilk uçuş testi

0

ASELSAN’ın ana aviyonik entegratörü olduğu T129 Atak Helikopterlerinin Faz-2 konfigürasyonunda  yeni kontrol bilgisayarı ile ilk uçuşu

T129 Atak Helikopterinin haricinde ASELSAN’ın ana aviyonik entegratör olduğu, Jandarma Helikopter Modernizasyonu, Özel Kuvvetler Komutanlığı Helikopter Modernizasyonu, ATAK, ANKA, Genel Maksat Helikopteri, Özgün Helikopter (GÖKBEY) ve HÜRKUŞ-B Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı programlarında aviyonik sistem geliştirme ve entegrasyon çalışmaları devam etmekte.

ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu Kasım 2019’da başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterleri yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim edilecek.

T129 Atak Helikopterlerinde kullanılan merkezi kontrol bilgisayarlarının teslimatları ve devam eden geliştirme faaliyetleri ise aşağıdaki gibi:

Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (AMKB)

Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (AMKB), aviyonik sistemlerin tek merkezden yönetimini sağlayan, pilota görevi icrasında gelişmiş işlem kabiliyeti ile destek olarak iş yükünü azaltan görev bilgisayarıdır.

AMKB arayüzleri ve performans özellikleri, modüler donanım ve yazılım mimarisi sayesinde, platform ve uygulama özelliklerine göre kolayca ölçeklendirilebilmektedir. Geniş hafıza altyapısı, yüksek işlem ve performans kapasitesi ve arayüz çeşitliliği ile pilotun görevi etkin bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar.

AMKB’nin öncelikli amacı görevin başarılı şekilde icrasıdır. AMKB, güvenilir, dayanıklı tasarımı ve gelişmiş soğutma ve ısıl yönetim teknikleri sayesinde sabit ve döner kanatlı platformların zorlu çevresel ortamlarında çalışabilmektedir.

Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı tasarımında kullanılan esnek ve ölçeklendirilebilir endüstri standardı açık mimariler ve özgün elektronik tasarımı sayesinde her türlü kullanıcı ve platform isterleri karşılanabilmektedir.

ATAK Programında AMKB Faaliyetleri

ATAK Programında Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (AMKB) donanım ve yazılımı ile AMKB tarafından yönetilen aviyonik ve silah sistemlerinin özgün olarak geliştirilmesi, entegrasyonu, aviyonik ve silah sistemlerinin seri üretimi, teslimatı ve teknik destek faaliyetleri ASELSAN tarafından yürütülmekte. Projede, bir adet prototip Helikopter, 9 adet Erken Duhul Helikopteri, 29 adet ATAK Faz–1 Helikopteri ve 21 adet ATAK Faz–2 Helikopteri için sistem teslimatları tamamlandı.

Tümleşik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (TMKB)

TMKB, aviyonik sistemlerin tek merkezden yönetimini sağlayan, pilota görevi icrasında gelişmiş işlem kabiliyeti ile destek olarak iş yükünü azaltan görev bilgisayarıdır.

TMKB arayüzleri ve performans özellikleri, modüler donanım ve yazılım mimarisi sayesinde, platform ve uygulama özelliklerine göre kolayca ölçeklendiril bilmektedir. Geniş hafıza altyapısı, yüksek işlem ve performans kapasitesi ve arayüz çeşitliliği ile pilotun görevi etkin bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar.

TMKB üzerinde görev, grafik ve silah sistemleri yönetim yazılım/donanımlarına ek olarak, Hareketli Sayısal Harita ve AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi elektronik ünitesi de dahili olarak bulunmaktadır.

AVCI kask ile ilgili görsel sonucu
AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistem

Tümleşik Merkezi Kontrol Bilgisayarı tasarımında kullanılan esnek ve ölçeklendirilebilir endüstri standardı açık mimariler ve ASELSAN tasarımı özgün elektronik kartlar sayesinde ek yetenek ve fonksiyonalite gereksinimleri TMKB üzerinde kolaylıkla uygulanabilmektedir

ATAK Faz–2 Helikopteri için geliştirilen Tümleşik Merkezi Kontrol Bilgisayarı ile ATAK Faz–2 Helikopteri kalifikasyonu kapsamında “İlk Uçuş Testleri”  2019 Kasım ayında gerçekleştirilmişti.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği…