Anasayfa Haberler ASELSAN’ın kara konuşlu uydu haberleşme terminali çözüm ve projeleri

ASELSAN’ın kara konuşlu uydu haberleşme terminali çözüm ve projeleri

0

ASELSAN, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli platformlar için, farklı frekans bantlarında hizmet veren, özgün Uydu Haberleşme Terminali çözümleri sunuyor.

ASELSAN’ın kara konuşlu uydu haberleşme terminalleri çözümlerinden bir başkası olan taşınabilir uydu haberleşme terminali, kompakt tasarımı sayesinde taşıma çantaları içinde nakledilebiliyor.

Terminal, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımında olan uydularla çalışabildiği gibi uygun frekanslarda hizmet veren diğer müttefik ülkeler ve NATO’ya ait uydularda da kullanılabiliyor.

Hava, Deniz ve Kara Platformlarında hareket halindeyken güvenilir ve kesintisiz haberleşme imkânı sağlayan Stabilize Uydu Haberleşme Terminalleri; kompakt, hafif ve askeri  standartlara uygun olarak tasarlanıp, üretiliyor. ASELSAN ürün ailesi içerisinde yer alan Sırt, Taşınabilir, İntikal Ettirilebilir Uydu Haberleşme Terminalleri ile de kara platformlarının haberleşme ihtiyaçlarına çözümler sunuluyor.

Terminalleri oluşturan Modem, LNB, Anten ve RF birimler gibi kritik alt ürünler ve yazılımlar milli olarak geliştirilmekte.

ASELSAN’ın kara, deniz ve hava uydu haberleşme sistemleri içinde uydu terminallerinin haberleşme ağına erişimi ve kanal gereksinimi yönetimi ile bu terminallerin uzaktan yönetimi gibi konularda hizmet vermesi için oluşturulan Sistem Kontrol Merkezleri de uydu terminallerinin haberleşme konfigürasyonları için anahtarlama altyapısı sunmakta.

Sırt Uydu Haberleşme Terminali

ASELSAN’ın uydu haberleşme çözümlerinden biri olan ve IP tabanlı, açık/kriptolu ses, veri, video, görüntü ve faks haberleşmesi sağlayan sırt uydu haberleşme terminali, tek kişi tarafından rahatlıkla taşınabilecek ağırlık ve boyutlarıyla dikkat çekiyor. Terminal kolay ve hızlı kurulum özelliğini bünyesinde barındırıyor.

​​Sırt Uydu Haberleşme Terminali Özellikleri
​ ​Bir kişi tarafından taşınabilecek ağırlık ve boyutlar
​ ​Kolay ve hızlı kurulum
​ ​X Bant ya da Ku Bant Çözümleri
​ ​Anten Çapı: 70-90 cm arası
​ ​Güç: 20 W’a kadar
​ ​Kullanıcı gereksinimlerine göre hızı ayarlanabilir ses/veri bağlantısı
​ ​Uydu üzerinden haberleşme imkânı
​ ​Merkez üzerinden diğer uydu terminalleriyle görüşebilme
​ ​IP Tabanlı, Açık/kriptolu ses, veri, video, görüntü ve faks haberleşmesi

TSK X-Bant Uydu Muhabere Sistemi (TUMSIS) Projesi

TUMSIS Projesi; X-Bant Uydu Muhabere Sistemi Görev Yükü ile birlikte çalışacak X-Bant Uydu Muhabere Ana ve Yedek Kontrol Merkezleri, Gemi, Sırt, Taşınabilir, İntikal Ettirilebilir ve Gezgin Araç (SOTM) Terminallerinin tasarımı, üretimi, entegrasyonu, altyapı faaliyetleri, ilgili platformlara kurulumu, doğrulanması, test ve kabul faaliyetlerini kapsıyor. Projede kritik tasarım aşaması ASELSAN tarafından tamamlanmış olup, alt sistemlere yönelik geliştirme, üretim ve malzeme tedarik faaliyetler ise devam ediyor.

Ku-Bant Uydu Muhabere Sistemi Projesi

Ku-Bant Uydu Muhabere Sistemi Projesi kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerine ses, faks, veri ve görüntü servislerini sağlamak amacıyla Uydu Muhabere Kontrol Merkezleri ve Uydu Terminalleri yer almaktadır. Proje kapsamında Ana ve Yedek Kontrol Merkezleri, Taşınabilir Uydu Haberleşme Terminalleri, Sırt Uydu Haberleşme Terminalleri ve Gemi Uydu Haberleşme Terminallerinin kurulum, entegrasyon, test ve kabul faaliyetleri gerçekleştirilerek proje tamamlandı.

​​​Taşınabilir Uydu Haberleşme Terminali Özellikleri
​Çanta içinde taşınabilen kompakt tasarımlar
​X Bant ya da Ku Bant Çözümleri
​​Anten Çapı: 1.2-1.8 m arası
​​Güç: 200 W’a kadar
​​Kullanıcı gereksinimlerine göre hızı ayarlanabilir ses/veri bağlantısı
​​Uydu üzerinden haberleşme imkânı
​​Merkez üzerinden diğer uydu terminalleriyle görüşebilme
​​IP Tabanlı, Açık/kriptolu ses, veri, video, görüntü ve faks haberleşmesi

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

İtalya ve İspanya’ya gönderilecek sağlık malzemeleri yola çıktı

Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında İspanya ve İtalya’ya yardım malzemesi …