Atmaca Gemisavar Füzesi

0

Proje AşamasıPrototip/ÜretimEnvanter

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına binaen RF güdümlü milli bir gemisavar füze sisteminin geliştirilmesini öngören ATMACA Projesi, sözleşmenin 2009’da imzalanması ile yürürlüğe girdi. SOM füzesinde olduğu gibi Micro Turbo ürünü TR40 Turbojet Motoru ile güçlendirilen ATMACA Füzesinin Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirme çalışmaları tamamlandı. Projede Aselsan (RF arayıcı başlık) ve ArMerKom (atış kontrol sistemi ve operatör konsolu prototipleri) ürünü sistemlerle yerli firma ve kurumlar da görev almakta.

Tüm hava şartlarında kullanılabilen ATMACA Füzesi, karşı tedbirlere dayanıklılığı, hedef güncelleme, tekrar hedefleme, görev sonlandırma kapasitesi ve ileri görev planlama sistemiyle (3D routing) hareketsiz ve hareketli hedeflere karşı etkilidir.

ATMACA, Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre, Radar Altimetre yeteneklerine sahiptir ve hedefini yüksek doğrulukla aktif radar arayıcısıyla bulur. 200+ km menziliyle ve 250 kg yüksek patlayıcılı penetrasyon etkili harp başlığı kapasitesiyle hedefini gözlem hattının ötesinde tehdit eder. Veri linki kabiliyeti, ATMACA’ya hedef güncelleme, tekrar saldırma ve görev sonlandırma özelliklerini kazandırır.

ATMACA, su üstü harbinde Deniz Kuvvetlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen; hücumbot, fırkateyn ve korvetlerde kullanılabilen, yüksek hassasiyetli satıhtan satha bir güdümlü mermidir.

Sistem Özellikleri

• Otonom
• Düşük Radar İzi
• Yüksek Hassasiyet
• Tüm Hava Şartlarında Görev Yapabilir
• Karşı Tedbirlere Dayanıklı
• Veri Bağı ile Hedef Güncelleme, Yeniden Saldırı, Görev İptal Yeteneği
• Üç Boyutlu Görev Planlama
• Su Üstü ve Su Altı Platformlarından Kara ve Su Üstü Hedeflerine Karşı Angajman
• Su Üstü Platformlardan Su Üstü Hedeflere Karşı Angajman
• Hedef Seçimi
• Uzun Menzil

Teknik Özellikler

Uzunluk 4.800 – 5.200 mm
Ağırlık < 800 kg
Menzil > 200 km
Güdüm Ataletsel Navigasyon Sistemi + Küresel Konumlama Sistemi + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre
Harp Başlığı Tipi Yüksek Patlayıcılı Penetrasyon Etkili
Harp Başlığı Ağırlığı 250 kg
Arayıcı Başlık Aktif RF
TCG KINALIADA korvetinden ATMACA G/M atışı

Son gelişme:

*ATMACA seyir füzelerinin seri üretim sözleşmesi SSB ile Roketsan arasında 2.11.2018 tarihinde imzalandı.

*MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen ADA Sınıfı Korvet projesinin son gemisi olan TCG KINALIADA (F-514) Korveti’ne entegrasyon faaliyeti tamamlandı.

*TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nden atış icra edildi. (03.11.2019)

*ATMACA projesinin Son Güdümlü Uçuş Testi, 1 Temmuz 2020 tarihinde Sinop Test Merkezi’nde gerçekleştirildi. Test kapsamında 200+ km mesafedeki test hedefine su sathından uçuş ile hücum edildi ve hedef başarıyla vuruldu.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çoklu Taşıma Salanı

ASELSAN tarafından geliştirilen Çoklu Taşıma Salanları, Güdümlü mühimmatların savaş uçakla…