Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Avrupa’nın İHA’sı için Airbus’a davet

Avrupa’nın İHA’sı için Airbus’a davet

0

Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı ( Organisation for Joint Armament Cooperation/OCCAR) Avrupa tedarik ajansı, Avrupa Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) Uzaktan Kumandalı Hava Sistemi (RPAS) ihalesi için ana yüklenici olarak Airbus’a resmi davet yolladığını duyurdu.

Airbus’a yapılan davet, Fransız Dassault’un ve İtalyan Leonardo’nun yanı sıra Almanya ve İspanya adına geliştirilmekte olan MALE RPAS için tasarım-tanım aşamasının hemen öncesine geliyor.

OCCAR tarafından yönetilen Avrupa MALE RPAS  programı, 26 Ağustos 2016 tarihinde imzalanan bir tanım çalışması sözleşmesinin son aşamasıdır. Geliştirme aşamasının 2023 başlarında beklenen ilk uçuş tahmini ve ilk sistemin 2025 civarında teslim edilmesi maksadıyla, 2019 yılında başlatması bekleniyor.

ILA Berlin Airshow’da bu yılın başlarında ortaya konan tam boyutlu insansız uçak modeli, iki adet itmeli pervane konfigürasyonu ile MQ-9 Reaper’dan biraz daha büyük olduğunu gösterdi. Model tek bir elektro-optik/kızılötesi (EO/IR) sensörü ile gösterildi. Her ne kadar öncelikli olarak bir istihbarat, keşif ve gözlem aracı olsa da silahlandırılması için için bir seçenek olacak.,

Almanya bugüne kadar 21 adet uçağın tedarik edileceğini açıkladı. Fransa 2030’a kadar sekiz adet alacağını söylerken, İspanya da geçtiğimiz günlerde sekiz adet alım yapacağını açıkladı. İtalya henüz ihale planını açıklamadı.

Kaynak: Jane’s
Haber:DefenceTurk.net

İlgini Çelebilir!

Kraliyet Donanması’nın F-35B’leri ilk kez HMS Queen Elizabeth’e konuşlandı

Kraliyet Donanması’nda görev yapan pilotlar Wing Cdr. Adam Curd ve Lt. Cdr. Matt Foo…