Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Avustralya Donanması 6 yeni Cape sınıfı devriye gemisi alacak

Avustralya Donanması 6 yeni Cape sınıfı devriye gemisi alacak

0

Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Avustralya Kraliyet Donanması (RAN) için 6 yeni Cape Sınıfı Devriye Gemisi (CCPB) için “Austal Australia” firmasıyla 324 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandı.

Batı Avustralya’daki Austal’ın Henderson tersanesinde inşa edilecek 6 yeni gemi, RAN’ın 2017 yılında teslim edilen mevcut 2 adetlik CCPB filosuna eklenecek ve Donanmanın Cape sınıfı devriye gemisi programını toplam 16 gemiye yükseltecek.

Avustralya Sınır Gücü şu anda 8 adet Cape sınıfı devriye gemisi işletirken, Donanma 2 adet “kiralık” Cape sınıfı gemiyi işletmektedir.

Avustralya Donanması 6 yeni Cape sınıfı devriye gemisi ile devriye botu kuvvetini 18 gemiye çıkarıyor.

Buna Avustralya Sınır Gücü (ABF) tarafından işletilen 8 devriye gemisi ve şu anda Trinidad ve Tobago Sahil Güvenliği için yapım aşamasında olan 2 gemi de dahildir.

Austal Yönetim Kurulu Başkanı David Singleton, yeni sözleşme ile hem Cape sınıfı gemilerin Avustralya’nın seçkin devriye gemisi platformu olduğunu yeniden teyit ettiğini hem de Avustralya Hükümeti’nin Avustralya’nın egemen gemi inşa endüstrisini COVID-19 pandemisi nedeniyle oluşan zorlu bir küresel ortamda güçlendirmeye yönelik açık bir taahhüdünü temsil ettiğini söyledi.

Avustralya Deniz Sınırlarını Güvenli Tutmak İstiyor

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds, yeni gemilerin Avustralya’nın sınırlarını güvende tutmada önemli bir rol oynayacağını ve donanmanın yeni kabiliyetini bağlantılı hale getirileceğini söyledi.

Bakan Reynolds, “Bu gemiler sadece ulusal güvenliği artırmakla kalmayacak, aynı zamanda COVID-19 salgını sırasında önemli ekonomik teşvik ve istihdam sürekliliği de sağlayacak.” dedi.

Avustralya Savunma Sanayi Bakanı Melissa Price 6 yeni devriye gemisinin Austal’ın Perth/Henderson’daki tersanesinde inşa edileceğini söyledi.

Bakan Price, “Bu, Batı Avustralya’ki Austal’ın tedarik zincirine nakit akış avantajıyla devam eden istihdam fırsatlarının sağlanmasına yardımcı olacak.” dedi.

Austal Australia ayrıca Avustralya’nın Pasifik Devriye Gemisi programını desteklemek adına Guardian sınıfı devriye gemisi inşa ediyor.

Cape Sınıfı Devriye Gemisinin Özellikleri

  • Gövde Tipi: Monohull
  • Uzunluk: 58.10 m
  • Mürettebat Sayısı: 22
  • Hız: 26 knot
  • 12 Knotta Menzil: >4000 NM (7408 km)

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan Griffon ve Jaguar zırhlı araç siparişi

Fransa Savunma Bakanlığı  271 adet Griffon ve 42 adet Jaguar zırhlı araç siparişi verdi. F…