Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Avustralya Donanmasında muhripler için AEGIS Savaş Sistemi Modernizasyonu

Avustralya Donanmasında muhripler için AEGIS Savaş Sistemi Modernizasyonu

0

Hobart Sınıfı Muhripler için Yeni AEGIS Modernizasyonu

Hobart Sınıfı Muhripler AEGIS Savaş Sisteminin yeni sürümü için hazırlanıyor. Avustralya Hükumeti, modernizasyonların 2024 yılında başlamasını planladıklarını açıkladı.

Savunma Bakanı Linda Reynolds, Avustralya Kraliyet Ordusunun uzun menzilli ve hipersonik füzelere karşı yüksek savunma refleksine sahip olması gerektiğini belirtti. Reynolds, “AEGIS Savaş Sistemi, Avustralya Donanmasının entegre hava ve füze savunma yeteneğinin beyni olacak.” dedi.

Dünyanın sayılı deniz tatbikatlarından biri olan RIMPAC 2020’de Hobart Muhribi mevcut AEGIS Savaş Sistemini kullanarak bir füze atışı gösterisi gerçekleştirdi. Hobart sınıfı muhripler için planlanan AEGIS Savaş Sisteminin yeni sürümü, Hunter Sınıfı Firkateynlere de uygulanacak. Gemiler hâlihazırda bazı AEGIS modernizasyonundan geçti fakat Avustralya’ya özgü gereksinimler için de bazı modernizasyonlardan geçirilecek.

Donanmanın su üstü filosunda kazanılan savaş yönetim sistemi deneyimlerinden yararlanarak Saab Avustralya, Avustralya’ya özgü sistem modernizasyonlarını tasarlayıp geliştirecek. Bu yeni sistem, Hobart sınıfı Muhriplerde ve Hunter Sınıfı Firkateynlerde uygulanacak.

Bakan Reynolds, “Son sürüm AEGIS Savaş Sistemini kurarak ve Avustralya Arayüzünü burada Avustralya’da geliştirerek, uzun vadeli bir Avustralya savaş yönetim sistemi yeteneğinin geliştirilmesini planlıyoruz. Bu yalnızca bir savunma sanayii yatırımı olarak değil donanmamızın böyle bir teknolojiye yerli olarak sahip olabileceğini gösteriyor.” dedi. Daha önce de belirtildiği gibi yeni AEGIS Savaş Sisteminin kurulumu için 2024 yılı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı…