Anasayfa Haberler Genel Haberler Avustralya ve Japonya, Çin’e karşı savunma bağlarını güçlendiriyor

Avustralya ve Japonya, Çin’e karşı savunma bağlarını güçlendiriyor

0

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds, Japon meslektaşı Kono Taro ve Japon Başbakan Abe Shinzo ile ikili savunma ilişkilerini daha da güçlendirmek için ilk Japonya ziyaretini yaptı.

Bakan Reynolds’ın ziyaretine 22 Avustralya savunma sanayii şirketinin  eşlik etmesiyle, Avustralya’nın Japonya’ya yönelik ilk Savunma Ticaret Misyonu gerçekleştirilmiş oldu.

Görüşmede bakanlar, Japonya’nın, Çin’le tartışmalı Senkaku Adaları’ndaki potansiyel krize yanıt vermek üzere tasarlanan, yeni kurulan amfibi bir tugayı görevlendirdiklerini gösteren Bushido Guardian ve Talisman Sabre 2019 gibi tatbikatlar şeklinde artan askeri işbirliğine değindi.

Bakan Reynolds yaptığı açıklamada, “Bakanlar, 2020’de bu momentum üzerine inşa etmeyi taahhüt etmiş, iki ülke arasındaki Özel Stratejik Ortaklığı derinleştirmiş ve özgür, açık, kapsayıcı ve müreffeh bir Hint-Pasifik bölgesine katkıda bulunmayı amaçlamıştır” dedi.

İki bakan aynı zamanda çok sayıda anlaşma yaptığını açıkladı: Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin Exercise Pitch Black’e 2020’de katılımını düzenlemek ve Japonya’daki Bushido Guardian’daki savaş uçağı tatbikatı; Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri’nde bir Avustralya Ordusu irtibat subayı kurulmasının ilerletilmesi; ve Japonya’nın Edinim, Teknoloji ve Lojistik Ajansı ile Avustralya’nın DST Grubu arasında savunma bilim adamlarını ve mühendislerini değiş tokuş etmek için bir program oluşturulması gibi konular ele alındı.

Bakanlar ayrıca “Avustralya, Japonya ve ABD arasında savunma işbirliğini geliştirme niyetlerini” yinelediler.

İlgini Çelebilir!

ASELSAN kurumsal yönetim derecelendirme notunu yükseltti

ASELSAN, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak bağımsız bir d…