Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Avustralya’nın SİHA tercihi MQ-9 Reaper

Avustralya’nın SİHA tercihi MQ-9 Reaper

0

Jane’nin açıklamalarına göre Avustralya Savunma Bakanlığı Air 7003 Faz 1 Programı için General Atomics Aeronautical Systems ürünü MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı’nı (SİHA) tercih etti.

16 Kasım tarihli Savunma Bakanlığı bildirisinde, Avustralya Savunma Bakanı Christopher Pyne Reaper “Avustralya’nın ilk silahlı uzaktan pilotlu uçak sistemi için yetenek gereksinimlerini en iyi şekilde karşıladığını” söyledi. Bakanlık, şu anda ABD hükumetine, satın alma konusunda gelecekteki karar vermeyi desteklemek için Reaper varyantlarında fiyatlandırma ve kullanılabilirlik talep etmek için iletişimde bulunulacağını söyledi.

İsrail de Teklif Verdi

Avustralya’da hizmete girecek olan Reaper, Ağustos 2017’de hizmetten emekli olan Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAAF) İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi firması ürünü (IAI) Heron 1 İHA’sının yerini alacak. RAAF, 2010 yılından bu yana dört Heron 1 platformu işletiyor. IAI, Heron TP İHA ile Air 7003 Faz 1 programı gereksinimini karşılamayı teklif etti.

Avustralya’nın programı başlangıçta Savunma Bakanlığı tarafından Beyaz Kitap 2016’da belirtildi. Bu belge, denizaşırı terörle mücadele misyonları da dahil olmak üzere bir dizi misyon için ateş gücü ve istihbarat, gözetleme ve keşif desteği sağlayabilecek silahlı bir Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) İHA’ya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Diğer bir önemli gereksinim, Avustralya’nın müttefikleriyle birlikte çalışabilirlik.

Beyaz Kitap’a eşlik eden Savunma Entegre Yatırım Programı (DIIP), 2018 ile 2038 yılları arasındaki satın alma çizelgesini maksimum 1.45 milyar ABD Doları olarak belirledi. DIIP, gerekli SİHA’ların sayısını açıklamıyor, ancak Avustralya’nın sekiz SİHA ve iki yer kontrol istasyonu satın alabileceği düşünülüyor.

İlgini Çelebilir!

İsrail Hava Kuvvetleri’ne F-35 teslimatı devam ediyor

İsrail Hava Kuvvetleri yeni teslim aldığı F-35 savaş uçakları ile filosunu genişletmeye de…