Anasayfa Haberler Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 12 adet OSA hava savunma sistemini imha etti

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 12 adet OSA hava savunma sistemini imha etti

0

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 12 adet hava savunma sisteminin imha edildiğini açıkladı

Ermenistan Ordusu 27 Eylül 2020 günü saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan Ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı saldırısı sonucu Ermenistan Ordusu ağır kayıplar verdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Azerbaycan Ordusu’nun komuta personeli, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin savaş faaliyetlerini bastırmak ve sivil halkın güvenliğini sağlamak için birliklerimizin tüm cepheye karşı saldırı operasyonu başlatmaya karar verdi.

9K33 OSA HSS

Roket ve Topçu Birlikleri, insanlı ve insansız hava araçları (İHA) birliklerinin desteğiyle askeri personel ve tank birimleri, Ermenistan’ın çok sayıda insan gücü (askeri personel), askeri tesis ve askeri teçhizatını etkisiz hale getirdi. İleri hatta ve düşmanın savunmasının derinliklerinde bulunan silahlı kuvvetler personelleri onları yok etti.

Alınan bilgiye göre Ermeni hava savunma birimlerinin 12 OSA hava savunma füze sistemi çeşitli yönlerde imha edildi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopter ise Terter yönünde düşürüldü, mürettebat yaşıyor. Birliklerimizin karşı saldırı operasyonu devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Ordusu Ağdam rayonuna bağlı Ağdere’de konuşlu bulunan  Ermenistan Silahlı Kuvvetleri birliklerine teslim ol çağrısı yaptı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tahribat ve zaiyattan kaçınılması için teslim ol çağrısı yapıldığı aktarıldı. Savunma bakanlığından yapılan açıklamada, ” Azerbaycan Genelkurmay Başkanlığı, Ağdere yerleşimindeki Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin garnizonunu tamamen tahrip etmemek ve zayiat sayısını artırmamak için Ermeni komutanlığına bu yönde direnmemeyi, silahlarını bırakmayı ve teslim olmayı teklif etti.

Azerbaycan Ordusu ayrıca, savaş esirlerine ve sivillere yönelik muamelenin Cenevre Sözleşmesi ve uluslararası insani hukukun gereklerine uygun olarak yürütüleceğini belirtir. Direniş varsa, her silahlı kişi tarafımızdan etkisiz hale getirilecektir.” ifadelerine yer verildi. İlerleyen saatlerde ise Ağdere’deki Ermenistan Ordusuna ait mühimmat depoları Azerbaycan Ordusu tarafından vuruldu.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…