Anasayfa Haberler Genel Haberler İsmail Demir: Savunma sanayii imkanlarımız kardeş Azerbaycan’ın emrindedir

İsmail Demir: Savunma sanayii imkanlarımız kardeş Azerbaycan’ın emrindedir

0

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kanal 7’de düzenlenen Başkent Kulusi programında, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 27 Eylül 2020 tarihinde, Kanal 7’de düzenlenen Başkent Kulusi programında, Mehmet Acet’in yönelttiği soruları cevapladı. Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı Milli Muharip Uçakla ilgili soruları yanıtlayan Demir, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarına ilişkin de konuştu. Demir, Türk savunma sanayiinin tüm imkânlarının, kardeş Azerbaycan’ın emrinde olduğunu vurguladı. Demir, diğer birçok konuya ilişkin sorulara da yanıtlar verdi.

Azerbaycan’a Destek

“Azerbaycan  dost ve kardeş ülkemiz. Her anlamda, her konuda onlarla beraber olma irademiz ortada. Diğer yandan Ermenistan tamamen haksız durumda. İki taraf eşit olsa bile bir tarafın saldırgan olduğu çok net. Bizim bu konuda tavrımız çok kesin. Türkiye’de ne imkan var ise kardeş Azerbaycan’ın yanındayız.” diyen İsmail Demir, “Savunma sanayii imkanlarımız kardeş Azerbaycan’ın emrinde.” dedi.

“Teknofest bir ateşleme noktası”

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Prof Dr. İsmailDemir, geleceğe dair büyük umutlar olduğunu aktardı. Bu umudun, gençlerin coşkusu ve heyecanını sürekli devam ettireceğini aktaran Demir, ilerleyen yıllarda, bahse konu gelişmeleri ürüne dönüştürecek iradeyi koymanın gerektiğini dile getirdi. Gençlere bir şeyler başarma hazzını yaşatan TEKNOFEST heyacanının, ayrı bir deneyim olduğunu belirten Demir, gençlerin hevesini ve gözlerindeki ışığı görmenin gurur yaşattığını ifade etti. Demir, “Teknofest bir ateşleme noktası.” dedi

Teknofest

Yerlilik Hangi Seviyede?

Türkiye’nin yerli ve milli olarak geliştirilen projeleri hakkında da konuşan Demir, bahse konu projelerdeki ve ürünlerdeki yerlilik oranıyla ilgili soruları da yanıtladı. Bu konuda, halihazırda %70 oranında bir yerliliğin mevcut olduğu biliniyor. Şimdiye kadarki süreçte dışarıdan tedarik edilen parça ve bileşenlerde de çok sorun olmadığını ifade eden İsmail Demir, bu konudaki engellerin giderek arttığını söyledi. Bahse konu parçaları ve bileşenleri, tamamen kendi kaynaklarımızla temin edebilir hale gelmemiz gerektiğini aktaran Demir, bunun çok önemli olduğunu belirtti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM tarafından geliştirilen Taşınabilir Mühimmat Sistemleri DM-5 ve DM-7‘ye de değindi.

Yerli Ürünlerdeki Geri Bildirimler

Bu konuda görevli kişilerin olduğunu belirten Demir, bahse konu görevlilerin kullanıcılarla çok yakın temas içinde olduğunu, saha bilgilerini almaya devam ettiklerini söyledi. Bu sayede, bazı durumlarda ani iyileştirmelerin yapıldığını aktaran Demir, Teknofest sırasında bile bir grup görevlinin, geri bildirimler için  Gaziantep’ten diğer illere gidip geri geldiğini ifade etti. Demir, “Böylece iyileştirmeler veya yeni ürünlerin sahaya sürülmesiyle ilgili neler yapılması gerektiği tespit edilmiş oluyor.” dedi.

İsmail Demir, “En son İdlib harekatında elektronik harp konusunda yapılan çalışmalarda, son harekatta SİHA sürüleri vardı. Genelde elektronik harp açısından da rejimin ve arkasındaki güçlerin sahaya sürdüğü ileri teknolojiler oldu. Onların giderilmesi için biz de sahaya bazı teknolojiler sürdük diyebilirim. Çok detay vermiyoruz ama kısa sürede bazı uygulamalar yapıldı.” açıklamalarında bulundu.

TCG Anadolu amfibi hücum gemisi

Uçak Gemisi Konusu

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç kez gündeme getirdiği uçak gemisi konusuna dair sorular da cevaplandı. Bahsedilen konudaki asıl istenilenin, deniz unsurlarının havada vurucu güce sahip olması olduğu ifade edildi. İsmail Demir, bu konu için çeşitli tasarımların ve teknik çözümlerin tartışıldığını söyledi. Demir, “Bu konuda net bir şey söylemek istemiyorum ama şu anda sadece gemi değil, üzerinde hava unsurları gibi çalışmalar var. Bizi izlemeye devam edin.” dedi.

Yunanistan’ın Hamleleri Tedirgin Ediyor mu?

Yunanistan’ın verdiği siparişlere de değinen Mehmet Acet, Prof. Dr. İsmail Demir’e bu konudaki soruları da yöneltti. “Yunanistan’ın bu hamleleri tedirgin ediyor mu?” şeklindeki soruya cevap veren İsmail Demir, “İzleniyor ama tedirgin ediyor diyemeyiz. Onlar belirli siparişler veriyorlar, belli ürünler almaya çalışıyorlar ama biz aslında kendi imkanlarımızla zaten savunma sanayii hamlesi içindeyiz. Belirli sistemlerin edinilmesi, inşası biraz vakit alabilir. O konuda gelişmeler çok daha hızlı ve sıcak çatışmaya giderse, o konuda da daha acil tedbirlerin alınmasıyla ilgili adımlar atılabilir. Ama burada tedirginliğe mahal yok.” dedi.

Konuyla ilgili herkesin bir şeyler söyleyebileceğini ifade eden Demir, meselenin sahada belli olacağını, bir taraf bir şeyler yaparken diğer tarafın sadece seyrediyor vaziyette olmayacağını aktardı ve bu konuda net olunduğunun altını çizdi.

İlk 100’de 7 Türk Firması

Dünyanın en prestijli savunma şirketleri listesi kabul edilen Defense News Top 100 listesinde ilk kez 7 Türk firma birlikte yer aldı. Türk savunma sanayiinin önde gelen firmaları dünyanın önde gelen savunma sektör firmalarının yer aldığı listede her geçen yıl sayılarını artırıyor. Önceki yılı içerisinde de listede kendine yer bulan firmalarımızdan yükselişte olanlar da mevcut.

İsmail Demir bahse konu gelişmeyi değerlendirirken, bunun, bir taraftan kapasitenin, bir taraftan da projelerin büyüdüğü anlamına geldiğini ifade etti. İsmail Demir, “İhracatı artırmak için çalışıyoruz. Çoğunlukla içe çalıştığını düşünürsek proje ve miktarın arttığını gösteriyor. Firmalarımızın kabiliyet ve yetenek olarak derinleşmesi bu konudaki hacmi artıracaktır. Çok iyi netice alan firmalarımız olmaya devam ediyor.” ifadelerinde bulundu.

F-35 Sürecinde Son Durum

F-35 programıyla ilgili Türkiye’nin tutumunun değişmediğini ifade eden Prof. Dr. İsmail Demir, bahse konu pürüzün tek taraflı olduğunu belirtti. Projenin iptaliyle ilgili sorulara ise, “Biz haklarımızın peşinde olacağız. Hukuki zeminde çalışmalarımızı yapıyoruz. Şu andaki tutum devam ederse ışık görünmüyor. Tutum değişikliği olursa mesele olabilir.” şeklinde yanıt verildi.

Mehmet Acet’in “Amerika F-35’i Yunanistan veya başka bir ülkeye verirse bu endişelendirecek bir durum mu?” şeklindeki sorusuna da cevap veren İsmail Demir, “Endişe kelimesi bence yersiz. Dağ ne kadar yüksekse aşılır. F-35 özelinde teknik tartışmalara girmek istemiyorum ama gerek Amerikan medyasında gerek diğer ortamlarda F-35’le ilgili yapılan yorumları takip etseniz… ‘Karşı tarafta F-35 var, yandık!’ diye bir şey yok.” sözleriyle cevap verdi.

“Bugünün teknolojilerinde eğer bir sistemin bütün unsurlarına sahip değilseniz o sistemin size ne kadar ait olduğu sorgulanır.” diyen Demir, meseleyi çok abartmamak gerektiğini dile getirdi: “Her tedbirin karşı tedbiri vardır.”

“Zaten F-35’i vermezlerse biz kendi yolumuzda devam ediyoruz. O zaten olacak bir şey. Ama bazı konuları ne kadar hızlandırsanız da belli limitleri var. 2023’te hangar çıkışını yapacağız ve 2025-2026’da havalanacak dedik. Ama her işin bir gidişatı var.”

İlgili Olarak

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarına Türkiye’den sert tepkiler geldi

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…