Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Azerbaycan, Pakistan’dan 10 adet Super Mushshak eğitim uçağı aldı, JF-17 Thunder için görüşmeler devam ediyor

Azerbaycan, Pakistan’dan 10 adet Super Mushshak eğitim uçağı aldı, JF-17 Thunder için görüşmeler devam ediyor

0

Pakistan’ın Azerbaycan Büyükelçisi Saeed Khan Mohmand, Azerbaycan’ın askeri desteğe ihtiyacı olursa Pakistan’ın her zaman hazır olduğunu belirterek: “Azerbaycan, Pakistan’dan 10 uçak aldı. Azerbaycan’a JF-17 savaş uçaklarını da sağlamaya hazırız ”dedi. Büyükelçi “Azerbaycan-Pakistan askeri ilişkileri geliştiğini” söyledi.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nde temel uçuş eğitiminde kullanılacak olan Pakistan imalatı Super Mushshak uçaklarından 10 adet sipariş vermişti. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nde görev yapmak için eğitim alan askeri pilotlar 2019 yılı eğitim planlaması kapsamında uçuş eğitimlerine Super Mushshak uçakları ile geçtiğimiz Nisan ayında başladı.

Azerbaycan ve Pakistan’ın JF-17 görüşmeleri

Pakistan Aeronautical Complex (PAC) temsilcileri IDEAS-18 fuarında, uçağın Azerbaycan’a ihracatı ile ilgili mevcut tüm sorunların çözüldüğünü ve Azerbaycan’ın istediği JF-17 Blok II konfigürasyonunun testlerinin tamamlandığını söyledi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri, bu versiyonun bir süredir Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasını bekliyordu. Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından bir süredir kullanılan Blok II versiyonu kullanım sürecinin ardından kendini kanıtladı.

Blok II versiyonunun en önemli avantajlardan biri, havada yakıt ikmal kabiliyetinin bulunması. Blok II modelinde ayrıca gelişmiş aviyonik, geliştirilmiş yük taşıma kapasitesi, veri bağlantısı ve elektronik harp kabiliyeti bulunuyor. Azerbaycan tarafı şu anda JF-17’de kullanmak üzere hem Çin ve İtalyan üretimi AESA radarları gözden geçiriyor.

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC), yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı (FGFA) geliştirmek için JF-17 Thunder çok amaçlı savaş uçağı (Resimde Görülen) yapımında gelişmiş yeteneklerden yararlanmayı hedeflemektedir.

JF-17 Thunder , Pakistan Aeronautical Complex (PAC) ve Çinli Chengdu Aircraft Corporation (CAC) firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen tek motorlu, çok rollü bir savaş uçağı. Rus yapımı Klimov RD-93 motorundan güç alan JF-17 Thunder 2.200 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 4,3 ton faydalı yük kapasitesi bulunan uçak 7 yükleme noktasına sahip. PL-05 görüş içi ve PL-12 görüş ötesi füzeler ile donatılabilen uçak havadan satıha (karaya) güdümlü mühimmat atabiliyor.

Pakistan, kendi kullanacağı JF-17’ler için ASELSAN tarafından tasarlanan yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu ASELPOD’u tercih etmiş, 2016 ve 2017 yıllarında ASELPOD sipariş vermişti.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Milli Muharip Uçak için Yıldırım Test Tesisi kurulacak

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında, sayılı ülkede bulunan ve hava platformlarının yıldı…