Anasayfa Haberler Genel Haberler BAE, Libya’daki darbeci Hafter güçlerine Pantsir-S1 sistemleri göndermeye devam ediyor

BAE, Libya’daki darbeci Hafter güçlerine Pantsir-S1 sistemleri göndermeye devam ediyor

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ait Baykar Savunma ürünü Bayraktar TB2 SİHA’lar darbeci Hafter güçlerine ağır zayiatlar vermesine neden olurken Birleşik Arap Emirlikleri bölgeye hava savunma sistemi göndermeye devam ediyor.

BAE tarafından darbeci Hafter’e gönderilen yüksek miktarda yardıma ve desteğe rağmen Libya’da devam çatışmalarda UMH güçlerine karşı ciddi kayıplar veriyorlar. UMH güçlerine ait Bayraktar TB2 SİHA’lar darbeci Hafter güçlerine ait hava savunma sistemlerini (Pantsir-S1), lojistik destek vasıtalarını (tır, kargo uçağı) zırhlı araçları hedef alarak etkisiz hale getirmeye devam ediyor.

Darbeci Halife Hafter güçlerince kullanılan Pantsir-S1 hava savunma sistemi arkada açıkça görünmekte.

Açık kaynaklarda yer alan verilere göre, BAE ordusunun MAN SX45 araçlarına entegre edilmiş 50 adet Pantsir-S1 sistemi var. Libya’da darbeci Hafter’e kaç tanesinin gönderildiği ise bilinmiyor.

Libya’da UMH tarafından kaç adet Pantsir-S1 ve diğer hava savunma sistemlerinin imha edildiği bilinmemekle beraber açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre birden çok sistemin vurulduğu, bazı sistemlerin tamamen imha edilememiş olsa dahi hasar aldığı yönünden bilgiler mevcut.

Pantsir-S1 Libya

Nisan 2020’nin başlarında basına yansıyan görüntülerde Bayraktar TB2 SİHA ile darbeci Hafter güçlerine lojistik destek sağlayan bir kargo uçağının vurulmuştu. 5 Nisan 2020’de paylaşılan görüntülerde otoyaldan bozma bir pistten dumanlar yükseliyordu. Vurulanın ise bir kargo uçağı olduğu ifade edilmişti. UMH’ye bağlı Öfke Volkanı Operasyonu Basın Ofisinden geçtiğimiz günlerde paylaşılan görüntülerde imha edilen kargo uçağına dair TB2’den alınan görüntü paylaşıldı.

An-26 olduğu ifade edilen kargo uçağı vurulduktan sonra

Bölgede darbeci Hafter’in tek yardımcısı BAE değil. Trablus’un güneyinde Tarhuna kentinin de içinde bulunduğu bölgelerde Rusya tarafından darbeci Hafter’e destek olması için gönderilen yüzlerce paralı asker mevcut.

Darbeci Halife Hafter güçlerince kullanılan Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Bayraktar TB2 SİHA ve Pantsir-S1 Hava Savunamama Füze Sistemi

Bayraktar TB2 SİHA’ların Pantsir ile ilk karşılaşması olmadı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin İdlib bölgesinde istikrarı sağlamak ve bölgede Esed Rejiminin zulmünü durdurmak amacıyla başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı sırasında TB2 SİHA’lar birçok hava savunma sistemini başarıyla imha etmişti.

Bu imha edilen hava savunma sistemleri arasında Rusya’nın Rejim güçlerine hibe ettiği Pantsir-S1’ler de mevcuttu.

Pantsir-S1 şu anda Rusya tarafından Sırbistan, Vietnam, Suriye, Ürdün, İran, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

İlgili İçerik

BAE, Bayraktar TB2’lere karşı darbeci Hafter’e yeni Pantsir-S1 sistemi gönderiyor

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Wagner grubu Sirte’ye Pantsir-S1 hava savunma sistemi sevk etti

Rusya, Libya/Sirte’ye yeni Pantsir-S1 hava savunma sistemi sevk etti. 7 Ağustos 2020…