Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri BAE Systems’e AMPV için 575 milyon dolar

BAE Systems’e AMPV için 575 milyon dolar

0

Savunma sanayii devi BAE Systems, Amerikan Ordusu için yürüttüğü AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle – Zırhlı Çok Amaçlı Araç) programı kapsamında düşük yoğunluklu ön üretim için 575 milyon Amerikan doları değerinde sözleşme değişikliği aldı.

BAE Systems’e göre bu karar, ABD Ordusu’nun ABCT’nin (Armored Brigade Combat Teams – Zırhlı Tugay Muharebe Ekipleri) görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanan oldukça hareketli, hayatta kalabilir, çok amaçlı bir araç için düşük oranlı üretimin başlangıcını işaret ediyor.

BAE Systems’in savaş araçları işletmesi AMPV’nin direktörü Bill Sheehy, “AMPV programının bu aşamasına geçmek heyecan verici, çünkü askerleri, görevlerini tamamlama ve güvenli bir şekilde eve gelme konusunda bu kritik yeteneğin kullanılmasına bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

Defence-Blog’un aktardığına göre Ocak ayında düşük yoğunluklu ön üretim (Low Rate Initial Production-LRIP)’e başlamak için 128 milyon dolarlık sözleşme alan BAE Systems’in Şubat ayında aldığı 447 milyon dolarlık sözleşme ile birlikte aldığı toplam sözleşme değişikliği 575 milyon dolar oldu. Tüm değişiklikler ile birlikte programın LRIP fonu 873 milyon doları buldu. Üretim AMPV’nin beş çeşidini içerecek: komuta ve kontrol, genel maksat, tıbbi tahliye, tıbbi tedavi ve havan taşıyıcı.

Armored Multi-Purpose Vehicle Programı

Amerikan Ordusu’nun 1960’lı yıllarda hizmete aldığı M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT)’ların yerini almak üzere geliştirilen AMPV, zırhlı tugayın muharebe, manevra ve koruma ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirildi. ABCT içindeki ortaklıklar ayrıca gelişim riskini azaltır ve Orduya önemli maliyet tasarrufları sağlayarak bakımı kolaylaştırır.

Şirket daha önceki Mühendislik, Üretim ve Geliştirme sözleşmesi kapsamında test ve değerlendirme amacıyla prototip araçları üretip Orduya teslim etti. 2014’teki ilk sözleşmede, Mühendislik, Üretim ve Geliştirme aşamasının tamamlanmasından önce LRIP aşamasına başlama seçenekleri de sunmuştu. Bu sırada şirket, 1.2 milyar dolara varan kümülatif sözleşme değeri için yaklaşık 460 ek araç üretecekti.

35 ton civarında ağırlığa sahip AMPV konfigürasyonları kendisinden önceki araçlara göre % 80 daha fazla iç hacme ve önemli ölçüde daha fazla güç ve bek kabiliyetine sahiptir. Soğutma ve elektrik sistemleri, hem mevcut hem de gelecekteki yükseltmeleri barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Toplamda 8 kişilik mürettebatı bulunan AMPV genel olarak Bradley Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)’nın kulesi sökülmüş hali üzerinden geliştirilmiştir.

İlginizi Çekebilir:

Zırhlı Muharebe Araçları ve ATGM Entegrasyonu

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

MKEK tarafından üretilen 25 milimetrelik uçaksavar topu, atışlı testleri başarıyla tamamladı

Milli Savunma Bakanlığı bağlısı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretil…