Bayraktar TB2

0

Envanterde

Orta İrtifa ve Uzun Menzil (MALE) sınıfı İHA konseptine uygun olarak geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Milli ve Özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri (Taksi, Kalkış, Seyir, İniş ve Park) ve üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme aracıdır.

Eylül-Ekim 2009 yılında resmi heyet huzurunda Bayraktar Taktik İHA Sistemi ile hedeflenen tüm performans kriterleri başarıyla tamamlanarak uçuş testleri sergilenmiştir. Bu uçuş testleri esnasında dünyada hiçbir alternatif İHA Sisteminde bulunmayan (Predator, Heron vb. dahil) hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik taksi, kalkış, uçuş, iniş, frenleme ve tekrar hangara dönüş gibi özellikler sergilenmiştir. Rekabet usulune dayalı olarak yürütülen bu uçuş testlerinde tek başarılı olan sistem Bayraktar İHA olmuştur.

TSK’da 34 adet,Emniyet Genel Müdürlüğünde 6 adet,Jandarma Genel Komutanlığında 6 adet olmak üzere toplamda 46 adet Silahlı ve keşif amaçlı Bayraktar TB2 envanterde bulunuyor. Envanterdeki silahlı atış yapma kabiliyetine sahip konfigürasyondaki Bayraktar TB2 sayısı da 23.

12-14 mart da Katar/Doha’da gerçekleştirilen  DIMDEX 2018 Deniz Savunma Fuarı’nda imzalanan sözleşme kapsamında Katar’a 6 SİHA,3 yer kontrol istasyonu sistem ve ekipmanları ile İHA eğitim simülatörü teslim edilmesi planlanıyor.

Üretici: Baykar Makina

Kullanıcılar: Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Kara Kuvvetleri

Teknik Özellikler

Uçuş İrtifası

Havada Kalış Süresi

Haberleşme Menzili

Çalışma Prensibi

İniş – Kalkış

Seyrüsefer

Seyir hızı

Kanat açıklığı

Boy

Maks Kalk. Ağır.

Faydalı Yük

Yakıt Deposu / Tip

Motor

24,000 Feet

24+ Saat

< 150 km

Tam Oto. Uçuş Kont.

Tam oto. iniş ve kalk.

Dahili sensör ile seyr.

70 knot

12 m

6,5 m

630 kg

300 lt / Benzin

100 BG

Enjenksiyonlu

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çelebilir!

ANKA-AKSUNGUR

AKSUNGUR MALE sınıfı İHA Sistemi: gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, göze…