Anasayfa Haberler Bell Textron’dan Türk Polis Teşkilatına “Üstün Operasyonel Hazırlık” Ödülü

Bell Textron’dan Türk Polis Teşkilatına “Üstün Operasyonel Hazırlık” Ödülü

0

Amerikan Havacılık ve Uzay şirketi Bell Texton Şirketinden Türk Polis Teşkilatına Üstün Operasyonel Hazırlık Ödülü

Bell Textron şirketi, Türk Polis Teşkilatı’na “Üstün Operasyonel Hazırlık” ödülü verildiğini duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı helikopter filosu envanterinde, emniyet ve güvenlik operasyonları için kullanılmak üzere 14 adet Bell 429 helikopteri hali hazırda kullanımdadır. Filonun operasyonel hazırlık seviyesi yüzde 95’in üzerindedir. Bell Textron şirketi Türkiye Müdürü Clay Bridges, ”Türk polisine olağanüstü operasyonel hazırlık ödülünü vermek benim için bir onurdur. Türk polisi inanılmaz profesyonel ve olağan üstü bir helikopter olan Bell 429, Türkiye’nin kamu güvenliği ve güvenlik çabalarını desteklemeye devam edecek.” şeklinde açıklamada bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü Pilot Başmüfettişi ve Havacılık Bakım Şube Müdürü Nihat Şirin, “Bell 429 helikopterini kullanmak, görevlerimizi elimizden gelen en iyi şekilde tamamlamak için çok önemliydi ve Bell, kritik görev ihtiyaçlarımızı karşılayan son derece özelleştirilebilir bir hava aracı sunmaktadır. Ayrıca, Bell 429 helikopteri, polis gücümüzün ülkemize daha güvenli ve verimli hizmet vermesini ve korumasını sağlayan ileri teknoloji sağlıyor” şeklinde açıklamada bulundu. Bell 429 helikopteri, hızı, performansı, menzili ve düşük yaşam döngüsü maliyeti ile bilinen bir helikopterdir. Hava aracının operasyonel hazırlık seviyesinin yüksek oluşu, onu resmi ve yarı resmi görevler, petrol/ gaz ve kurumsal taşımacılık gibi çeşitli görevler için ideal hale getirmektedir.

Bell 429 Helikopteri

Bell 429, Bell Textron inc. ve Korea Aerospace Industries (Kore Uzay ve Havacılık şirketi) tarafından geliştirilen hafif, çift motorlu bir helikopterdir. Bell 429 prototipinin ilk uçuşu 27 Şubat 2007’de gerçekleşmiş ve helikopter 1 Temmuz 2009’da tip sertifikası almıştır. Bell 429 helikopteri, tek pilotlu IFR ve Pist Kategori A operasyonlarını gerçekleştirebilmektedir. Bell 429, dört kanatlı bir rotor sistemine sahiptir. Rotor kanatları kompozitten imal edilmiştir ve gürültü azaltma amacı için özel olarak tasarlanmış uçlara sahiptir. Kuyruk rotoru, aynı amaç doğrultusunda eşit olmayan aralıklarla (bir X oluşturacak şekilde) ayarlanmış bir tasarıma sahiptir. 3.7 m³ hacme sahip yolcu kabini ile birlikte birleştirilmiş kabin hacmi 5.8 m³ ‘ tür ve 2.1 m³ bagaj hacmine sahiptir. Ayrıca, isteğe bağlı EMS ( Acil Tıbbi Hizmetler) operasyonlarında daha kolay hasta yüklemesine imkan sağlayan, arka bomun altında bir arka kapı entegre edilebilinmektedir. Bell 429 helikopteri, iki adet Pratt & Whitney PW207D turbo şaftlı motorundan güç almaktadır. Bell 429 helikopteri, 12.7 metre uzunluğa,10.97 metre kanat açıklığına ve 4.04 metre yüksekliği sahiptir. Ayrıca, 1.925 kg boş ağırlığa,3.175 kg azami kalkış ağırlığına sahiptir. Azami hızı 155 knot ( 287 k/h), seyir hızı 150 knot (273 k/h) ve uçuş menzili 722 km dir.

Ayrıca, Bell 429 helikopteri, olağanüstü hızı, menzili, uçuş performansı ve gelişmiş güvenlik gibi üstün özellikleri yanı sıra tamamen entegre bir panaromik kokpit camı, gelişmiş tahrik sistemi ve sınıfının en iyisi WAAS (küresel konumlama  sistemi), IFR (Aletli Uçuş Kuralları) uçuş yeteneği, tek veya isteğe bağlı çift pilot ile uçuş gibi bir çok özelliği içerisinde barındıran bir helikopterdir. 

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…