Anasayfa Haberler Binlerce kilometre öteye insani yardımlar A400M ile ulaşıyor

Binlerce kilometre öteye insani yardımlar A400M ile ulaşıyor

0

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait A400M nakliye uçağı Bangladeş’e sığınan Rohingyalı Müslümanlara insani yardım ulaştırdı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamaya göre Myanmar’da yaşanan insani kriz nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve Bangladeş’e sığınan Rohingyalı Müslümanların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla, Sağlık Bakanlığına ait bir adet ağır iklim tipi sahra hastanesi, 10 Ocak 2018 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir adet A400M nakliye uçağı ile nakledildi.

 

2018’de iki A400M daha geliyor.

2018’de ilave iki adet A400M teslim alacak olan Türk Hava Kuvvetlerinde halihazırda 5 adet A400M bulunuyor. 116 tam teçhizatlı asker/ 66 sedye ve 25 sıhhi eleman taşıma kapasitesine sahip A400M azami 37 ton yük taşıyabiliyor.  TUSAŞ ile Airbus A400M Program ortağı olan Türkiye program kapsamda üretilecek olan tüm A400M uçakları için, Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı,  Arka Üst Kaçış Kapağı, Kuyruk Konisi, Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) komponentlerinin tasarım ve üretim işlemleri TUSAŞ tarafından gerçekleştiriliyor.

Yapısal komponentlere ilaveten, A400M Uçağının tüm iç ve dış aydınlatma sistemleri (kokpit hariç) ile atık/temiz su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu da TUSAŞ tarafından üstlenildi.

İnsani yardımlar A400M ile ulaştırılıyor.

12 Kasım’da Kuzey Irak ve İran’da meydana gelen deprem sonucu bölgede ihtiyaç duyulan malzemelerden 60 çadır, 320 battaniye, 2 arama kurtarma ve medikal müdahale aracı ve 25 personel A400M nakliye uçağı ile kısa süre içinde bölgeye ulaştırılmıştı.

Geçtiğimiz Aralık ayında da Bangladeş’e sığınan Rohingyalı Müslümanların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, Sağlık Bakanlığına ait ağır iklim tipi bir adet Sahra Hastanesi ve 10 kişilik kurulum ekibi A400M nakliye uçağıyla nakledilmişti.

 

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Raytheon, BAE için THAAD füze sistemlerinin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak

Raytheon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAA…