Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Birleşik Devletler donanması Karadeniz’de NATO müttefikleriyle tatbikat yaptı

Birleşik Devletler donanması Karadeniz’de NATO müttefikleriyle tatbikat yaptı

0

Birleşik Devletler 6. Filosu’ndan iki muhrip Baltık ve Karadeniz’de faaliyet göstererek NATO’nun COVID-19 salgınının ortasında caydırıcılığa ve savunmaya bağlılığını sürdürdüğünü gösteriyor.

USS Donald Cook, Atlantik’teki denizaltı savunma harbi yeteneklerini geliştirmeye odaklanan bir faaliyete katıldıktan sonra 11 Nisan’da Baltık Denizi’ne girdi. USS Donald Cook Baltık Denizi’ndeyken bölgesel istikrarı sağlamak için Avrupalı müttefikler ile deniz operasyonları yürütecek.

USS Porter, NATO müttefikleriyle deniz güvenliği operasyonlarını yürütmek için 13 Nisan’da Karadeniz’e geçişe başladı. Karadeniz’e varmasıyla birlikte USS Porter Romanya fırkateyni Regina Maria ile çeşitli operasyonlar gerçekleştirdi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu konuşlandırmaları memnuniyetle karşıladı: “NATO her türlü tehdide cevap vermeye hazır. Kuvvetlerimizi korumak için gerekli tüm önlemleri almaya devam ederken, operasyonel hazırlığımız bozulmamıştır. Bu konuşlandırmalar, NATO müttefiklerinin potansiyel düşmanların durumu, çıkarlarını genişletmek için istismar etmemelerini sağlaması amacıyla kararlı bir şekilde birlikte çalıştıklarını gösteriyor. “

İspanya’da bulunan muhripler ise deniz güvenliği operasyonları, ikili ve çok taraflı eğitim ve tatbikatlar ile NATO tatbikatları ve konuşlandırmaları da dahil olmak üzere bir dizi görev yürütüyor.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsveç Dışişleri Bakanının terör örgütü PKK/PYD’lilerle görüşmesine Dışişlerinden açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından terör örgütü PKK/PYD/YPG mensubu teröristler ile gö…