Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri MELTEM-3 projesinde ilk uçak TUSAŞ tesislerine ulaştı

MELTEM-3 projesinde ilk uçak TUSAŞ tesislerine ulaştı

0

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alacak, hava karakolu, deniz altı tarama, arama, kurtarma gibi faaliyetlerde kullanılacak olan Leonardo ATR 72-600 tipi uçağın ilki, Meltem-3 Projesi kapsamında son testlerinin gerçekleştirilmesi için TUSAŞ tesislerine ulaştı

Defence Turkey dergisi tarafından aktarılan bilgiye göre, ATR 72-600 tipi uçak son testler için Türkiye’ye gelen ilk uçak, TCB-751 Mart ayının başında, TUSAŞ tesislerine iniş yaptı.

Meltem-3 Projesi kapsamında toplam 6 adet teslim edilecek uçağın ilki 2016 yılında TUSAŞ tesislerinde ilgili sistemlerin entegrasyonu sonrasında Leonardo firmasına sertifikasyon testlerinin tamamlanması için gönderilmişti.

Sertifikasyon testlerinden başarıyla geçerek TUSAŞ’ın Kahramankazan tesislerine iniş yapan ilk uçak, son testlerin tamamlanmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

TUSAŞ`ın 115.sayısında paylaşılan bilgiye göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, hava karakolu faaliyetleri icra edecek olan uçak, denizaltı tarama gibi görevlerin yanı sıra, arama-kurtarma gibi faaliyetler için de kullanılacak.

MELTEM-3 Türk Deniz Kuvvetleri tarafından çok uzun süredir beklenen bir proje. Ancak yine de MELTEM-3 uçakları ile Türk Deniz Kuvvetleri önemli kazanımlar elde edecek. Türk Deniz Kuvvetlerinin diğer uçaklarından farklı olarak MELTEM-3 uçakları Link-16 ve hafif torpido atma kabiliyetlerine sahip.

Türkiye çok uzak olmayan bir gelecekte havadan deniz karakol faaliyetlerini insansız hava araçları ile gerçekleştirecek.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Türk Donanması Libya açıklarında tatbikat gerçekleştiriyor

Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında tatbikat gerçekleştireceğini ilan eden NAVTEX böl…