Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Birleşik Krallık Ordusuna Ares zırhlı personel taşıyıcı teslimatı

Birleşik Krallık Ordusuna Ares zırhlı personel taşıyıcı teslimatı

0

AJAX ailesinin bir varyantı olan ARES’in Birleşik Krallık Ordusuna teslimatı devam ediyor

Birleşik Krallık Ordusu’nun açıklamalarına göre altı Ares zırhlı personel taşıyıcının (ZPT) Bulford, Wiltshire’de bulunan bir hafif zırhlı askeri (süvari) birliğine teslimatı gerçekleşti. Söz konusu birlik, Ajax teçhizatlarıyla donatılmış ilk muharebe sınıfı oldu.

Ares ve Ajax zırhlı araç ailesinin diğer varyantları, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nde yaklaşık 50 yıldır görev yapan CVR(T) araçlarının yerini alacak. Ares zırhlı personel taşıyıcının diğer varyantları; 40 mm topla donatılmış olan Ajax, onarım desteği sağlayan ve 5 ton kapasiteli bir vince sahip Apollo, ailenin diğer üyelerini kurtarmak için tasarlanmış Atlas, komuta kontrol varyantı Athena ve keşif varyantı Argus’tan oluşmaktadır.

Rapor edilen bilgilere göre Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 2010 yılında General Dynamics ile değeri 3,5 milyar euro olan bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma, zırhlı askeri birliklerini teçhizatlandırmak için tasarlanmış 589 Scout Specialist Vehicle (Scout SV) özel zırhlı aracın teminini sağladı. Eylül 2015’te ailenin adı Ajax olarak değiştirildi. Anlaşma ile birlikte tedarik edilecek olan,

  • 245 adet 40mm Ajax keşif aracı,
  • 93 adet Ares zırhlı personel taşıyıcı (ZPT),
  • 112 adet Athena komuta kontrol aracı,
  • 50 adet Apollo onarım ve kurtarma aracı,
  • 38 Adet Atlas kurtarma aracı ve
  • 51 adet Argus keşif aracının

sipariş aşaması tamamlandı. Anlaşma şartlarına uygun olarak ilk 100 adet araç İspanya’daki General Dynamics tesislerinde, geri kalan 489 adet araç ise Merthyr Tidville’deki (GDLS/İngiltere) tesisinde üretilecek.

Ajax ailesinin muharebe sınıflarına zırhlı araç tedarikinin 2019 yılının ortalarında başlayacağı belirtilmişti. Ancak, çeşitli sorunlar nedeniyle münakale ertelendi. Haziran 2020’de, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ilk seri zırhlı araçların teslimatının hazır olmadığını fark ettikten sonra, Ajax program çizelgesinin revize edildiği belirtilmişti. Ayrıntılar henüz açıklanmamakla beraber, Ajax programının maliyetinin 5,3 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

Ares Zırhlı Personel Taşıyıcı

Ares zırhlı personel taşıyıcının ağırlığı 34 ila 38 ton arasında değişebilmektedir. Araç, 2’si mürettebat ve 4’ü personel olmak üzere 6 kişilik mürettebat taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Ares ZPT’nin gövdesi, küçük yangınlara ve mayın patlamalarına karşı koruma sağlamaktadır. Araç, 12,7 mm makineli tüfek ve uzaktan komutalı bir silah sistemi ile donatılmıştır.

Ares ZPT hakkında, “Askeri personele, olası rakiplere karşı ciddi bir avantaj sağlayacak. Bu, ordu için heyecan verici bir andır” ve “Ajax, ölümcüllüğünü artıran 40 mm’lik modern topuyla, savaş alanı bilgilerini çağdaş bir platformdan daha hızlı yönetmemize izin verecek. Araç, geliştirilmiş koruma seviyesi ve artan güvenirliğinin yanı sıra daha iyi mobilite kapasitesi sunuyor. Ajax, kapsamlı benzetmeli eğitim (simülasyon) paketi ile mürettebatımızın kapasitesinden tam olarak faydalanmamızı sağlıyor” şeklinde açıklamalar yapıldı.

Ares zırhlı personel taşıyıcı
Ares zırhlı personel taşıyıcı

İngiliz Ordusu ilk ARES’i teslim aldı

İngiliz Ordusu paletli hafif zırhlı araç olan ARES’ın ilk iki adetini Şubat 2019’da teslim almıştı. General Dynamics, UK’in genel testleri başarıyla tamamlamasının ardından ilk iki adet paletli Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) olan ARES’i İngiliz Ordusu’na teslim ettiğini açıklamıştı. Araçlar ilk olarak Bovington’daki Savunma Ekipmanı ve Destek (DE&S) ekibi tarafından eğitim amaçlı olarak kullanılacaktı.

İlgili Olarak

İngiliz Ordusu ilk ARES’i teslim aldı

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Deniz sistemleri özelinde savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜMOSAN zırhlı araçlar ve tanklar için yerli motor çalışmalarını sürdürüyor

TÜMOSAN, Türk Savunma Sanayii ürünü zırhlı araçlarda kullanılacak motorlar için çalışıyor.…