Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Çin Donanmasının ilk Type-075 LHD gemisi deniz testlerine başlıyor

Çin Donanmasının ilk Type-075 LHD gemisi deniz testlerine başlıyor

0

Çin Donanmasının en yeni amfibi hücum gemisi Type-075 ilk kez denize açılıyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri için çok kısa bir sürede inşa edilen ilk büyük amfibi hücum gemisi Type-075 deniz testlerini tamamlamasıyla birlikte tam konuşlandırılmaya hazır olacak. İlk Type-075, Hudong–Zhonghua Tersanesi’nde römorkörler ile birlikte görüntülendi.

Hudong–Zhonghua Tersanesi’nde şu anda Tayland Donanması için Type-071 LPD (Havuzlu Çıkarma Gemisi) ve Pakistan Donanması için Type-054A firkateynini inşa edilmektedir. İnsansız hava araçları veya mürettebatlı uçaklar için EMALS (Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi) içermesi beklenen Type-076 LHD’nin inşaa faaliyetleri ise devam etmektedir.

Type 075 LHD

Çin Donanması 2011 yılında Type-075 amfibi hücum gemisi üzerinde geliştirme çalışmalarına resmen başlamıştı. Type-075, ABD Donanmasının helikopterli çıkartma gemisinden biraz daha küçük gibi görünse de Fransız veya İspanyol Donanması eşdeğerlerine kıyasla daha büyüktür. Aslında İtalya’nın Trieste LHD’sine oldukça yakın boyutlardadır. Type-075 Çin Donanmasına düşman gemilerine, kara kuvvetlerine veya denizaltılara saldırmak için çeşitli helikopter türlerini bulundurma yeteneği sağlayacak. Gemiler ayrıca komuta ve kontrol operasyonlarının yapılabilmesine imkan sağlayabilecek. 36.000 ton deplasmana ve 28 helikopter kapasitesine sahip olması beklenen gemi 9.000 kW güç üretebilen 16PC2-6B dizel motora sahip. LHD’nin, bir çift HHQ-10 satıhtan havaya füze savunma sistemi ve dakikada 10.000 atış yapabilen iki adet H / PJ-11 30 mm yakın nokta savunma silah sistemi ile donatılması planlanıyor.

Type 075 LHD

İlgili Olarak

Çin donanmasının yeni Type 075 Amfibi Hücum Gemisinde(LHD) yangın çıktı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Milli araştırma gemisi MTA Oruç Reis’in özellikleri neler?

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilanıyla birlikte görev…