Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen “Loyal Wingman” uçuşa hazırlanıyor

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen “Loyal Wingman” uçuşa hazırlanıyor

0

Boeing liderliğindeki Avustralya endüstri ekibi, Airpower Team System, tarafından yürütülen projede ilk insansız Loyal Wingman uçağını Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne sundu.

İnsanlı ve insansız platformların yeteneklerini genişletmek için yapay zeka kullanan uçak, 50 yıldan uzun bir süredir Avustralya’da tasarlanan ve üretilen ilk uçak olma özelliğini taşıyor. Boeing’in ABD dışındaki insansız uçaklara yaptığı en büyük yatırım olması yönünden de arı bir öneme sahip.

Avustralya’nın Loyal Wingman İleri Geliştirme Programı için 3 prototipten ilki olan uçak, küresel savunma pazarı için geliştirilen Boeing Hava Gücü Ekip Sistemi (ATS) için de temel teşkil ediyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ilgili olarak; “Bu, ülkemiz ve Avustralya’nın savunma alanında yenilik çabaları için gerçekten tarihi bir andır.” diyerek sözlerini “Loyal Wingman, Hava Kuvvetlerimizin ülkemizi ve müttefiklerini geleceğe taşımak için ihtiyaç duyduğu kritik yetenekleri araştırmak için çok önemli.” tamamladı.

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri Şefi Hava Mareşali Mel Hupfeld, ilk uçağın teslim edilmesinin Boeing Loyal Wingman projesinde önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Hupfeld, “Bu proje, işbirliği yoluyla ve savunma sanayii ile birlikte çalışarak neler yapılabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Bu, Hava Kuvvetleri’nin Boeing Avustralya ve savunma sanayi ile olan ilişkisinin önemini daha geniş bir şekilde gösteriyor. Gelecekte bu uçağın mevcut filomuza getirebileceği yetenekleri araştırmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

Boeing Loyal Wingman ve Avustralya

Avustralya savunma endüstrisinin 35’den fazla üyesi, dört Avustralya eyaletinde prototip çalışmasını destekliyor. Son derece yetenekli ve uygun maliyetli insansız uçaklar için küresel bir pazar talebiyle karşılaşan Boeing, bu hedeflere ulaşmak için şirket çapında bir yenilik uyguladı.

Uçak, yapılarını, sistemlerini, yeteneklerini ve yaşam döngüsü gereksinimlerini modellemek için dijital bir ikiz kullanılarak, Boeing’in gelmiş geçmiş en büyük reçine ile aşılanmış tekli kompozit parça ile üretilmiş; kendini kanıtlayan gelişmiş üretim süreçleri kullanılarak tasarlandı ve monte edildi.

Boeing Defense, Otonom Sistemler Genel Müdürü ve Başkan Vekili Kristin Robertson, “Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri ile bu önemli adımı atmaktan gurur duyuyoruz ve akıllı insansız ekiplerin kuvvet çarpanı olarak hizmet etme potansiyelini göstermekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Kristin Robertson açıklamasının devamında, “Uçağı uçuş testine sokmayı ve insansız ekip konseptini kanıtlamayı dört gözle bekliyoruz. Aynı görev ihtiyaçları olan küresel müttefikler görüyoruz, bu yüzden bu program Boeing Airpower Ekip Sistemi’nin geliştirilmesini geliştirmek için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Loyal Wingman’ın ilk prototipi yer testlerine başlayacak ve bu testleri taksi ve ilk uçuşu izleyecek.

Boeing Tarafından Paylaşılan Video

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD’li senatörler Türkiye’nin F-35 parça üretiminin durdurulmasını talep etti

Amerika Birleşik Devletleri’nden bir grup senatör Türkiye’nin F-35 uçaklarına …