Anasayfa Haberler Boeing son F/A-18 Block II Super Hornet savaş uçağını ABD Donanmasına teslim etti

Boeing son F/A-18 Block II Super Hornet savaş uçağını ABD Donanmasına teslim etti

0

ABD’li havacılık devi  Boeing tarafından yapılan açıklamada ABD Donanması için üretilen son F / A-18 Blok II Super Hornet avcı uçağının da teslim edildiği duyuruldu.

Çeşitli kaynaklar ABD’nin 322 adet tek kişilik F/A-18E ve 286 adetlik iki kişilik F/A-18F’leri elden çıkaracağını belirtiyor.

Kabul Testini denetleyen Savunma Sözleşmesi Yönetim Ajansı’ndan (DCMA) Uçuş Temsilcisi Tyler Tennille de yapılan teslimatlarla ilgili açıklamada bulunmuştu. Daha büyük ekranlarla birlikte Aktif Elektronik Taranan Dizi (AESA) radarına, yükseltilmiş sensörler ve aviyoniklere, artırılmış menzil, silah yükü yeteneğine işaret ederek, “Super Hornet’ler ilk kez kullanıma girdiğinde, dengeleri değiştirici bir rolü olmuştu.” dedi.

F/A-18 Super Hornet Block II uçakları, 2005 yılından bu yana Boeing tarafından üretilerek ABD Donanması’na hizmet veriyor.

Sağlam gövdesi, yeni silahların ve teknolojilerin kolay entegrasyonunu sağlayan açık görev sistemleri mimarisiyle inşa edildi. Block II Super Hornet uçakları, hava üstünlüğü, avcı eskortu, keşif, yakıt hava ikmali, yakın hava desteği, hava savunma bastırma ve gece/gündüz koşullarını içeren tüm görev yelpazesinde tam olarak yetebilen Donanma uçakları olarak hizmet vermektedir.

Block II, Donanma’ya ait Uçak Gemisi Uçuş Filosunun bel kemiği olarak güçlü bir duruş sergiliyor. Sayısız operasyon sırasında birçok görevi yerine getiren ve bazen hızlı bir şekilde yeniden yapılandırılan bir platform olarak kendini kanıtladı.

F/A-18C Hornet savaş uçağı USS Eisenhower uçak gemisine iniş yaparken | Aden Körfezi

Selefi F/A-18 Hornet’e nazaran oldukça büyük olmasına rağmen, kabaca 3200 kilo daha ağır ve %50 daha yüksek bir menzile sahip olan Super Hornet, daha az parça ve daha az bakım talebi ile teslim edildi. Bu uçakların teslim edilmesinin ardından Tennille, Blok II’lerden Blok III’lere geçişin sorunsuz olmasını beklediğini söyledi.

Block II programının kanıtlanmış kabiliyeti ve başarıları, ABD Donanması tarafından Mart 2019’da Boeing’le Blok III Super Hornet’ler için yapılan bir tedarik sözleşmesi imzalanarak taçlandırıldı.

Boeing’in, Blok III test jetlerini ABD donanmasına teslim etmeye başladı. ABD havacılık devi Boeing, 8 Mayıs’ta F / A-18 Blok III Super Hornet savaş uçaklarının ilkini hangardan çıkardı. Şirket, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Bu test jetlerinden ikisi, pilotların güncellenmiş jetlere alışması ve taşıyıcı uçuş testlerinde kullanılmaları için ABD Donanmasına gidecek” dedi.

F / A-18 Blok III Süper Hornet

İlgili Olarak:

Boeing ilk F / A-18 Block III Super Hornet test savaş uçağını hangardan çıkardı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Raytheon, BAE için THAAD füze sistemlerinin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak

Raytheon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAA…