Anasayfa Haberler Çek Ordusu, İsrail’den hava savunma sistemi tedarik edecek

Çek Ordusu, İsrail’den hava savunma sistemi tedarik edecek

0
SPYDER

Çek Savunma Bakanlığı, ordusunu İsrail’in geliştirdiği hava savunma sistemleri ile donatma kararını, İsrail Savunma Bakanlığı’na bildirdi.

Aralık 2019’da, İsrail Savunma Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Müdürlüğü (SIBAT) tarafından 8 adet ELM – 2084 Çok Rollü Radar (MMR)’ın satışı için Çek Savunma Bakanlığı ile bir anlaşma imzalanmıştı. Bu bağlamda NATO komuta kontrol sistemleri ile birlikte çalışabilecek olan bahse konu radarların, 2021-2023 yılları arasında teslim edileceği aktarılmıştı.

Çek Savunma Bakanlığı, uluslararası ihale sürecinin ardından, ordusunu İsrail’in geliştirdiği hava savunma sistemleri ile donatma kararını, İsrail Savunma Bakanlığı’na bildirdi. 25 Eylül 2020 tarihinde, Çek hükümeti tarafından, daha önce imzalanan hükümetler arası anlaşma için müzakerelerin başlatılması onaylandı.

Bahse konu gelişmeyi, iki ülke arasındaki güvenlik ilişkilerinin güçlendirilmesinde önemli bir adım olarak nitelendiren İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, “Bu, böylesine karmaşık bir dönemde İsrail savunma sanayii için de harika bir haber.” dedi.

Söz konusu anlaşma, İsrail’in Çekya’ya teknoloji transferini ve Çek ortakların projeye dahlini içeriyor. Anlaşma kapsamında %30 oranında Çek savunma sanayiinin projeye katılımı ve iş birliği ile yerel üretim öngörülüyor.

Demir Kubbe’ye ELM-84 Radarı

İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi (IAI) tarafından üretilen ve Demir Kubbe hava savunma sisteminde kullanılan ELM – 2084 radarı hava izleme ve hava savunma görevleri yapabiliyor.

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Lubomír Metnar, daha önce “Sekiz “Demir Kubbe” radarının satın alınması, Çek Silahlı Kuvvetleri ve özellikle Hava Savunma kolu adına anahtar modernizasyon projelerinden biri.” açıklamasında bulunmuştu.

SPYDER Seyyar Hava Savunma Sistemi

SPYDER; uçak, helikopter, İnsansız Hava Aracı (İHA) ve hassas güdümlü mühimmat saldırılarına karşı koymak için tasarlanmış, hızlı reaksiyonlu, düşük seviyeli bir karadan havaya füze sistemidir. Sistem, yüksek öneme sahip varlık ve alanların etkin bir şekilde korunmasının yanı sıra savaş alanında bulunan kuvvetler için birinci sınıf savunma sağlamaktadır. SPYDER, ELTA Systems Ltd. tarafından üretilen bir radar sistemi içerir.

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…