Anasayfa Haberler Genel Haberler Ermenistan Azerbaycan’a saldırdı! Azerbaycan karşı operasyon başlattı

Ermenistan Azerbaycan’a saldırdı! Azerbaycan karşı operasyon başlattı

0

Azerbaycan Savunma Bakanlığı 27 Eylül 2020 tarihinde Ermeni silahlı kuvvetlerinin sınır hattında yaptıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Azerbaycan-Ermenistan arasında geçtiğimiz haftalarda başlayan Tovuz çatışmalarının ardından sular durulmuyor. Tovuz’un Karabağ dışında işgal edilmiş bölgede olmaması nedeniyle çatışmalar başka bir noktaya ulaşmıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Azerbaycan Ordusu Birlikleri tüm cephe boyunca bir karşı saldırı operasyonu başlattı

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamalarında Ermenistana karşı saldırı başlatıldığını belirtti. Açıklama devamında; Azerbaycan Ordusu’nun komuta personeli, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin savaş faaliyetlerini bastırmak ve sivil halkın güvenliğini sağlamak için birliklerimizin tüm cepheye karşı saldırı operasyonu başlatmaya karar verdi. Roket ve Topçu Birlikleri, cephe havacılığı ve insansız hava araçları (İHA) birliklerinin desteğiyle askeri personel ve tank birimleri, Ermeni’nin çok sayıda insan gücü (askeri personel), askeri tesis ve askeri teçhizatını belirlemektedir. ileri hatta ve düşmanın savunmasının derinliklerinde bulunan silahlı kuvvetler onları yok etti.

Alınan bilgiye göre Ermeni hava savunma birimlerinin 12 OSA uçaksavar füze sistemi çeşitli yönlerde imha edildi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopteri Terter yönünde düşürüldü, mürettebat yaşıyor. Birliklerimizin yıldırım karşı saldırı operasyonu devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Azerbaycan Ordusu’na ait 3 tank, 2 helikopter ve 3 (İHA) vurulduğu iddiası yanlış

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yanlış haberler için açıklamada bulundu. Açıklamada; “Ermenistan’ın Azerbaycan Ordusu’na ait 3 tank, 2 helikopter ve 3 insansız hava aracının (İHA) vurulduğu iddiasıyla ilgili yaydığı bilgiler yanlış ve dezenformasyondur. Birliklerimizin cephedeki düşmana karşı tam bir avantaja sahip olduğunu belirttik.” şeklinde açıklama yapılıp Azerbaycan ordusunun üstünlüğü vurgulandı.

Azerbaycan ordusu sivilleri bombalamıyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı sivillelerin bombalandığına dair iddalara cevap verdi. Yapılan açıklamada;Daha önce de belirtildiği gibi, Azerbaycan Ordusu’nun komuta personeli, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin savaş faaliyetlerini bastırmak ve sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı operasyonu başlatmaya karar verdi. Azerbaycan Ordusu’nun sivil nüfusu, sivil tesisleri ve sivil altyapıyı hedef almadığını resmen ilan ediyoruz. İşgalci ülke Ermenistan’dan farklı olarak, askeri operasyonlar sırasında Azerbaycan, Cenevre Sözleşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuk düzenlemesinin gerekliliklerine uymaktadır. Ermeni ordusu kasıtlı olarak ateş noktalarını insan yerleşimlerinin içine ve yakınına yerleştiriyor. Azerbaycan Ordusu işgal altındaki topraklardaki sivil nüfusa askeri tesislerden uzak durmaları çağrısında bulunuyor.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Olarak

Geçmişten Günümüze: Dağlık Karabağ Sorunu ve Ermeni Politikaları

Azerbaycan yedek kuvvetlerini göreve çağırdı

Savunma Sanayii ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…