Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Cezayir yerli füze geliştirme programı başlattı

Cezayir yerli füze geliştirme programı başlattı

0

Cezayir Cumhuriyeti Resmi Gazete’sinde yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Cezayir Ordusu resmen yerli füze geliştirilmesine ve üretilmesine yönelik program başlattı.

Cezayir Ulusal Halk Ordusu (ANP), kendi füzelerini üretebilen ordular arasına katılmak istiyor. Nitekim, Cezayir Cumhuriyeti’nin son resmi gazetesinde yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Cezayir Ordusuna “teknik sistemlerin geliştirilmesi için bir kuruluş” oluşturma yetkisi verdi. Askeri bilgi sitesi Menadefense, bu yapının ulusal ordunun ihtiyacı olan füzelerin ve karmaşık silah sistemlerinin tasarım ve imalatından sorumlu olacağını ifade ediyor.

Yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre: Doğu Cezayir’de yer alan M’Sila’nın bölgesindeki Magra’da tesis kurulacak ve bu tesiste söz konusu şirket “belirli silah ve mühimmat sistemlerinin ArGE, tasarım, mühendislik ve imalatını sağlamaktan” sorumlu olacak.

Cezayir Ulusal Ordu envanterindeki Rus yapımı ÇNRA: TOS-1A Slontsepek, T90 şasesi üzerine monte edilmiş olan 220 mm’lik çoklu bir roketatardır. 10 Km menzile ve 24 adet termobarik roket taşıma özelliğine sahiptir.

Proje ile asıl kazanılmak istenilen kabiliyet bu şirketin ulusal payının ve uluslararası ortaklıklarının birleşiminden anlaşılmakta: Cezayir Ulusal Halk Ordusu (ANP) personeli, askeri imalatçılar ve Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Tedarik Bölümü gibi klasik hissedarlara ek olarak, bu şirketin, bu alanda çalışan paydaşların ve muhtemelen tedarikçiler / ortakları olacağını açıklıyor: Radar sistemlerinin üretiminde uzmanlaşmış Cezayir Elektronik Sistemler Ortak Üretim Derneği (Scafse) radar sistemleri, elektronik, optik ve haberleşme alanında, özel patlayıcılar üreten Ulusal Patlayıcı Maddeler Dairesi (Onex) ve son olarak da mühimmat üretiminde uzmanlaşmış ERIS’in paydaş olacağı ifade ediliyor.

Cezayir Ulusal Halk Ordusu (ANP)’nun kontrolü altındaki bu üç ulusal şirket, aynı kaynağa göre, havacılık teknolojisi ile ilgili sektörlerde çalışan bir yabancı ortaklar ağına sahiptir. Bunlar Onex için Çin’li Norinco, ERIS için Sırp Zastava ve Scafse için Alman Cassidian ve Carl Zeiss.

Kaynak: armyrecognition

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

İsviçre, Eagle V 6×6 keşif aracı almak için GDELS-Mowag ile anlaştı

General Dynamics European Land Systems (GDELS) -Mowag’ın 5 Aralık’ta yaptığı a…