ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye 800 milyon dolarlık askeri silah satışını onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye 800 milyon dolarlık askeri silah satışını onayladı. Buna göre, Güney Kore 12 adet MH-60R çok amaçlı donanma helikopteri ve ekipman satın alacak.

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, 12 adet MH-60R çok amaçlı donanma helikopteri ve ekipman satın alma talebinin Dışişleri Bakanlığınca kabul edildiği ve Kongrenin onayına sunulduğu belirtildi.

Güney Kore’nin “Asya’daki en önemli müttefiklerimizden biri” olarak tanımlandığı açıklamada, söz konusu askeri satışın ABD’nin dış ulusal güvenlik ve siyasi çıkarları kapsamında onaylandığı ifade edildi.

Söz konusu satışın Kore’nin yüzeysel ve denizaltı karşıtı askeri görevler gerçekleştirme kabiliyetini arttıracağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Doğu Asya ve Batı Pasifik’teki siyasi ve ekonomik en büyük güçlerden biri olan Güney Kore Cumhuriyeti, aynı zamanda ABD’nin hayati bir müttefiki olarak bölgedeki istikrar ve barışa katkı sağlıyor. Kore Cumhuriyeti’nin güçlü ve hazır bir savunmaya sahip olmasına yardımcı olmak ABD’nin ulusal çıkarları için hayati öneme sahiptir.”

MH-60R Helikopteri

DSH (Denizaltısavar Harbi), yüzey harbi, arama-kurtarma, ateş destek, nakliye gibi birçok görevde kullanılabilen MH-60R helikopterleri, ilk uçuşunu 2001 yılında gerçekleştirdi. Yüzey harbi için AGM-114K Hellfire, su altı görevleri için ise Mk 46 ve Mk 50 torpidolarıyla donatılabilen platform bunların yanında çeşitli elektronik harp ekipmanlarına da sahip.

 Yakalaşık 800 Milyon Dolarlık Satın Alım Kapsamı

Güney Kore Cumhuriyeti, aşağıdakilerle donatılmış on iki adet (12) MH-60R çok amaçlı donanma helikopteri satın alma talebinde bulundu:

 • On üç (13) APS-153 (V) Çok Rollü Radar (12 adet kurulu, 1 yedek)
 • Yirmi beş (25) T-700-GE-401C Motor (24 kurulu, 1 yedek)
 • On iki (12) Havadan Bırakılan Düşük Frekanslı Sonar Sistemleri (ALFS) (12 yüklü)
 • On üç (13) AN / AAS-44C (V) Multispektral Hedefleme Sistemi (12 yüklü, 1 yedek)
 • Yirmi dört (24) Aldatmaya Karşı Koruma Modülü bulunan “Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi / Ataletsel Navigasyon Sistemi (EGI)
 • On iki (12) link 16 Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemleri – Düşük Hacimli Terminaller (MIDS-LVT) Blok Yükseltme İki Terminal
 • Dört (4) adet M-240D mürettebat silahı
 • Dört (4) GAU-21 mürettebat silahı
 • Bin (1,000) AN / SSQ-36/53/62 Sonarlı Şamandıra

Ayrıca, İletişim Güvenliği ile ilgili olarak (COMSEC)

 • Yirmi dört (24) AN / ARC-210 RT-1990A (C) Telsiz
 • Yirmi (20) AN / ARC-220 Yüksek Frekans Telsiz
 • Yirmi (20) AN / APX-123 Dost Düşmanı Tanımlama (IFF)
Ahmet Alemdar

Defence Turk Yayın Koordinatörü. Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

İlgili Yazılar

Sonraki Haber

Google Haberler

Bültene Abone Ol!

İlginizi Çekebilir

Tekrar Hoşgeldiniz!

Lütfen hesap bilgilerinizi girin

Parolanızı kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen e-posta adresi veya kullanıcı adı girin.

Defence Turk'ün Yeni Hizmetleri

Defence Turk sektöre yönelik yeni hizmetlerini sunar. Profesyonel ekibimiz sorunlarınıza çözümler üretmek için yanınızda!

Hemen iletişime geç