Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Çin, HJ-12 tanksavar füze sisteminin ilk ihracatını gerçekleştirdi

Çin, HJ-12 tanksavar füze sisteminin ilk ihracatını gerçekleştirdi

0

Çin merkezli China North Industries Corporation (NORINCO) şirketi henüz açıklanmayan bir yabancı ülkeye HJ-12 Red Arrow 12 tanksavar füze sistemi teslim ettiğini duyurdu.

Bu teslimatla birlikte Çinli şirket tarafından geliştirilen 3. nesil tanksavar silah sistemi ilk ihracatını gerçekleştirmiş oldu. Çinli Savunma Şirketi NORINCO, alıcının adı, satın alınan miktar ve anlaşmanın mali değeri de dahil olmak üzere sipariş hakkında fazla detay paylaşmadı.

NORINCO tarafından geliştirilen HJ-12 Red Arrow 12 ATGM sistemi ilk kez, Çin’de düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı 2014’te (China International Aviation & Aerospace Exhibition) halka tanıtıldı.

Red Arrow 12’nin fırlatma lançeri, İsrailli Spike ATGM sistemine ve Amerikan FGM-148 Javelin ATGM sistemine benzer bir yapıya sahip. Fırlatma lançeri tüpü, atış kontrol ünitesi ile tripoda monte edilmiştir. Atış nişangahı füze tüpünün soluna entegre edilmiştir. Ayrıca HJ-12 Red Arrow 12 ATGM araca monte edilebilme özelliğine de sahiptir.

HJ-12 füzesi; muhalif hava ve gece şartlarından etkilenmeyen IIR arayıcı bulundurmasına karşın, gündüz vakti etkili kullanım için TV arayıcısı da barındırır.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

RAFAEL, 32 kilometre menzilli hassas güdümlü füzesi ile Polonya’da iddialı

Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Polonya’da Conglomerate PGZ ile ortak üretimi p…